Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Stres hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir bu sebepten ötürü. Stresle mücadele etmek gerekmektedir, maalesef stres günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuş durumunda ve bu durumu kontrol altına almak bizim elimizde. Stresle mücadele ederek daha mutlu motive ve güne enerjik başlarız.

Stres bedensel ve ruhsal açıdan yaşam kalitemizi düşürmektedir stresle mücadele etmek gerekir. Stres hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir, bu durumla mücadele ederek hem iş hayatınızda hem de sosyal çevrenizde daha mutlu ve sağlıklı düşünmenize katkı sağlayacaksınız.

Stresle Mücadele

Stresin Sebepleri

Stresi kısaca tanımlayacak olursak; stres insan bedeninin belirli durumlara tepki vermesidir. Diğer bir deyişle stres, sinir sistemimizi, dolaşım sistemimizi, bağışıklık sistemimizi ve diğer birçok organımızı etkileyen, değişen bir duruma zihnimizin ve bedenimizin, uyum sağlama girişimidir.

Günlük yaşamda maruz kalınan stres durumu kişinin hem fiziksel, duygusal, davranışsal ve ruhsal sorun yaşamasına hem de kalıcı bir hastalığa yakalanmasına neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra maruz kalınan strese verilen tepkiler ise kimi zaman bireyin tüm yaşamını zorlaştırabilmektedir. Son yıllarda sosyal bir sorunu haline gelen stres, yaşamın her alanında ve ayrıntısında ortaya çıkabildiği için stresin yok olması, yaşamın son bulması anlamına da gelmektedir.

Stresle başa çıkarak, bireylerin stresle yaşamayı öğrenmeleri ve olumsuz etkilerini en aza indirmeleri için nasıl yöneteceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Hayatımızda bir çok olay strese neden olabilmektedir. Bir yakınımızı kaybetmek, ciddi bir hastalığa yakalanmak, kronik bir hastalıkla mücadele etmek, zorunlu olarak iş değiştirme gibi ciddi strese yol açabilecek etkenler olmuştur.

Hemen hemen her gün yaşadığımız trafikteki sıkışıklık, doğru iletişim kuramamaktan ve kişisel çatışmalardan kaynaklanan problemler ve ya iş yerinde yaşanan teknik arızalardan kaynaklanan problemler gibi durumlarda, çoğu zaman stres nedeni olabilmektedir.

Stres ile ilgili yapılan araştırmalar çok şaşırtıcı. Hayatımızdaki stresi ne kadar iyi yönetirsek, kendimizi o kadar iyi hissediyor, bağışıklık sistemimiz daha güçlü, dayanıklılığı daha yüksek oluyor ve daha iyi kararlar veriyoruz.

Hatta yaşam kalitemiz önemli ölçüde artıyor. Herkes stres yaşar ve çoğu insan stresi ile nasıl baş edeceğini bilmez. Günümüzde bir çok insan stres kaynaklı bir rahatsızlıktan dolayı doktora gitmektedir.

Eğer sizde bundan sonra daha sağlıklı daha mutlu bir hayatınız olmasını istiyorsanız mutlaka sizi strese sokan stres nedenlerini tanıyın ve bunları en ideal şekilde nasıl kontrol altına alabileceğinizi öğrenin bu udurmda stresle başa çıkmak çok önemlidir.

Strese İyi Gelen Aktiviteler

Spor yapmak

Egzersiz, “mutluluk hormonu” olarak da bilinen endorfin salgılanmasını sağlıyor. Endorfinler ruh halini olumlu etkiledikleri gibi, genel sağlığı da düzeltip kalp sağlığını koruyorlar.

Haftada 5 kez, günde 30 dakikalık yürüyüş veya aerobik egzersiz yapın temiz hava almaya çalışın sabah kalktığınız zaman odanızı havalandırın bol su tüketin strese karşı daima  kendinizi koruyun.

Stres hormonları ayrıca besinlerin daha fazla tüketimine yol açarak fazla kilolara sebep olur. Stresli ve depresyonda olan kişilerin sürekli yemek yeme isteği duyması buna örnek gösterilebilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek sizi daha çok zinde tutar.

Müzik Dinlemek

Stresle mücadele için en etkili yöntemlerden biri de müzik dinlemektir. Müzik dinlemek o anki stres durumundan bizi çeker alır mutlu olmamızı sağlar.

Müzik dinlediğiniz sırada vücuttaki stres hormonu olan kortizol seviyesinde düşüş meydana gelir. Tüm hastalıkların yüzde 60’ı stres kaynaklı olduğundan bu bulgu hayli önemli.

Yoğun ve stresli günlerde radyoyu ya da sevdiğiniz müzik listelerini açarak stres seviyenizi düşürün.

Kitap okumak

 Kitap okumak bazen kendimizi zorladığımız entelektüel bir aktiviteyken, bazen akıcı kurgusuyla stresimizi azaltan tedavi yöntemi bile olabilmektedir. Kitap okumak stresle mücadel için etkilidir .

Burada tercih edilen kitabın, kalitesi, basım hataları, punto ve cümle dizaynı kadar, elbette kurgusu da oldukça önemlidir.10 dakikalık bir kitap okuma ise neredeyse bir antidepresan kadar etkili olabiliyor, bu yüzden kitap okumayı ihmal etmemek gerekir.

Sosyalleşmek

Sosyal yaşamdan uzak durmanın, kendini insanlardan soyutlamanın kalp hastalıkları riskini artırdığını gösteren pek çok bilimsel çalışma vardır.

İnsan içine çıkmamak, kendini izole etmek ve yalnız kalmak insanı hareketsizlik, sigara kullanımı gibi kalp hastalıklarına yol açan riskli davranışlara itebiliyor.

Bu durumları engellemek için sevdiğiniz, size iyi gelen insanlarla görüşün, konuşun sorunlarınızı paylaşın bu sizin stresinizi azaltacaktır.

  • Uyumadan önce çay, kahve, alkol gibi içecekler ve sigara (en az 2 saat) içmemeye özen gösterin.
  • Yatmadan önce yarım bardak ayran ya da süt içebilirsiniz.
  • Yatağı sadece yatmak için kullanın, kitap okumayın, TV seyretmeyin.
  • Sadece uykunuz geldiğinde yatağa girin.

Ayrıca strese iyi gelen besinler şunlardır:

  • Yoğurt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin içerisinde tirosin isimli bir madde bulunur. Bu madde beyinde serotonin salgılanmasını tetikler. Serotonin, mutluluk hissi uyandıran, rahatlatan ve strese karşı yanınızda olan bir hormondur.

  • Siyah Çikolata: Çikolatanın mutlu edici etkisini hepimiz biliyoruz. Biraz doğal siyah çikolata yiyerek siz de stresten kurtulup gülücükler saçabilirsiniz.

  • Asitli meyveler: Bu meyvelerde doğal şeker bulunur. Doğal şekerler beyin fonksiyonlarını geliştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirecek C vitamini desteği sağlar.

  • Sebzeler: Brokoli ve sarımsak gibi sebzeler vücut direncini arttırır.

  • Doğal çaylar: Papatya, yeşil çay ve yasemin gibi bitki çayları düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sistemini düzenler.

Kısaca; Başka konulara yoğunlaşın Yaşanan korku, tedirginlik, kızgınlık gibi duygular üzerinde odaklaşmak yerine, elde etmeyi istediğiniz sonuç üzerine yoğunlaşabiliriz.

Sürekli yaşanan olumsuzlukları düşünmek stresi arttırarak daha da olumsuz hale gelecektir. Paylaşmak Stresli durumlar, insanlar arası ilişkilerden kaynaklanıyorsa, sorunları bu kişilerle paylaşmalıyız.

Çocuklarımız arkadaşlarıyla yaşadığı sıkıntılarda müdahale etmeden arkadaşıyla açıkça konuşmaya cesaretlendirerek çözüm sağlamalıyız. “Hayır” demeyi öğrenin.

İstemediğiniz, size yeni yükler getirecek, sorunlar oluşturacak, sizi zorlayacak durumlara hemen boyun eğmeyin.

Başkalarından gelen önerilere her zaman açık olun. Ancak son kararı daima siz verin. Kendinize güveninin.

Yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikir , görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki linkten instagram adresimize giderek bizi takip edebilirsiniz. Gün içerisinde motivasyonunuzu arttıracak paylaşımlar yapıyoruz.

Bu yazımızı yararlı bulduysanız, Facebook ve İnstagram üzerinden arkadaşlarınızla paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir