RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Rsi indikatörü tam adıyla “Relative Strength Index” anlamına gelmektedir. Türkçede göreceli güç endeksi anlamına gelmektedir. Göreceli güç endeksi, analizi yapılacak olan aracın fiyatlının yönünü tahmin eder. 

Relative strength index fiyatların yönünü belirlerken 14 günlük mumların ortalaması alınır. Mumların momentumlarına göre fiyat tahmini yapmaktadır.

“Momentum nedir?” diyecek olursanız, momentum fizikte kabaca nesnenin gitmek istediği yön denilebilir. Bunu borsaya indirgeyecek olursak rsi indikatörü mumların gitmek istediği yöne göre fiyat tahmini yapmaktadır. Dolayısıyla rsi indikatörü fiyatlara karşı çok duyarlıdır. Günlük işlemlerinizde rsi indikatörünü sıklıkla kontrol etmenizi öneririm. 

Rsi indikatörü aslında bir osilatördür.

Osilatör Nedir?

Trend oluşmamış piyasalarda fiyatlar yatay bir bantta hareket ederken trendin içinde düzeltme seviyelerini tespit eden indikatörlere osilatör denir. 

Rsi sınıflandırma yaptığımızda osilatör grubuna girmektedir fakat yatırımcılar arasında indikatör olarak bilindiği için ben de indikatör olarak yazacağım. Aslında hangi grupta olduğu çok da önemli değil.

Rsi İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

Rsi 0 ile 100 arasında değerler almaktadır. Bizim için alt sınır 30 üst sınır 70 seviyeleridir. İndikatörümüzün grafiği 30’un altında düştüğünde aşırı alım sinyali vermektedir. Yani indikatörümüz alım yap demektedir.

İndikatörümüz 70 seviyesini geçtiğinde ise tabiri ricaizse ben zirveye ulaştım demektedir. Burada dilerseniz elinizdekileri satabilir, dilerseniz bekletebilirsiniz. 

Rsi indikatörü uyumsuzluklarda aşırı alım ve satım sinyalleri vermektedir. Bu sinyallere nispeten güvenilir sinyaller diyebiliriz. Fakat şans faktörünü minimuma indirmek için mum formasyonlarını ve formasyonlara da hakim olmalısınız. Bu konu hakkında yazdığım yazılara erişebilirsiniz.

Rsi İndikatörü Ekleme

Rsi indikatörünü grafik tablomuza nasıl ekleyeceğimizi sırasıyla adım adım anlatacağım. Ben TradingView kullandığım için onun üzerinden anlatacağım. Eğer standart paketi kullanıyorsanız en fazla üç tane indikatör ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda indikatörün bir diğer adı da gösterge demektir. İlk olarak TradingView sitesini açalım. Herhangi bir grafiği açın. Ben #asels grafiğinden göstereceğim. Hangi grafiği açtığınızın hiçbir önemi yok. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi ok ile gösterdiğim yere tıklayınız. 

İndikatör ekleme
TradingView İndikatör Ekleme
Rsi İndikatörü Ekleme
Rsi İndikatörü Ekleme

Bu şekilde rsi yani göreceli güç endeksi indikatörünü grafiğinize ekleyebilirsiniz. Bu göstergeyi hazır ayarlar ile kullanabilirsiniz.

Başka bir indikatör eklemek istediğinizde de bu şekilde ekleyebilirsiniz.

Rsi İndikatöründe Uyumsuzluk

Rsi indikatöründe maksimum kar için uyumsuzluk aranır. Uyumsuzluk fiyatlar ile indikatörün uyumlu çalışmaması durumudur yani indikatör yükselirken fiyatların düşmesi ya da indikatör düşerken fiyatların yükselmesi. 

İndikatör ve fiyatların tepe noktalarının bir birine zıt olduğu durumlarda da geçerlidir. Yani iki tepe noktası hayal edelim birinci tepe noktasında fiyatlar çok yüksek ikinci tepe noktasında ise ilk tepe noktasından daha düşük.

İndikatörde ise tam tersi durum oluşursa uyumsuzluk söz konusu olur. Yani indikatörde birinci tepe daha düşük ikinci tepe daha yukarıda oluşması durumunda uyumsuzluk söz konusu olmaktadır. 

Rsi İndikatöründe Negatif Uyumsuzluk

Negatif uyumsuzluk ise pozitif uyumsuzluğun tersine tepelerde oluşmaktadır. İndikatör düşerken fiyatın yükselmesi durumunda oluşur.

Rsi İndikatöründe Negatif Uyumsuzluk
Rsi İndikatöründe Negatif Uyumsuzluk

Rsi İndikatörü Pozitif Uyumsuzluk

Pozitif uyumsuzluk indikatör diplerinin yükselirken, fiyatlarının düşmesidir. Uzun ya da orta vadede sahte bir düşüş olarak algılanabilir fakat kısa vadede dikkat edilmesi gereken bir husustur. 

Pozitif uyumsuzluğa sizin örnek bulup bana instagram üzerinden ulaştırmanızı istiyorum. @girisimcilikveyatirim

Rsi İndikatörü Örneği

rsi indikatör örneği
Rsi İndikatör Örneği

Altını çizdiğim alanlara dikkat ettiğinizde indikatör 30’un altına inmiş. 30 ve altına aşırı al sinyali veren bölge demiştik. Ardından grafiğimiz hızla yükselmiş. Tepe noktasında ise indikatörümüzün grafiği 70’in üzerine çıkmış. 70 ve üzeri bölgeye ise aşırı sat bölgesi demiştik. Buranın ardından da fiyatın düştüğünü görüyoruz.

Aşağıda yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtip sorularınızı sorabilirsiniz. İnstagram üzerinden bizi takip ederek ve yazıyı paylaşarak bize destek olmayı unutma!

2 thoughts on “RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir