Mum Grafikleri Ve Özellikleri

Mum grafikleri yatırımcıların yani traderların bir numaralı yardımcısıdır. Mum grafikleri şiir gibidir her okuyucu farklı anlamlar yükler. Mumların bazıları trendin devam edeceğini bazı mumlar ise trendin kırılacağını simgeler.

Evet yanlış duymadınız tüm bu anlamlar bir mumdan ya da iki üç mumun yan yana gelmesiyle çıkarılabiliyor.Mum grafiklerini yorumlamak için belirli bir donanıma belirli bir bilgiye sahip olmak gerekir.

Mum grafiklerinin bir diğer adı ise candlestick’dir. Eğer yabancı kaynaklardan da araştırmak isterseniz bu şekilde aratabilirsiniz.

İlk olarak mum grafiklerinin özelliklerini ardından da mum formasyonlarının özelliklerini anlamlarını öğrenmelisiniz. Mum grafiklerinin özelliklerinden başlayalım ki meseleyi temelden kavrayın.

Mum Grafikleri Genel Görünüm

Mum Grafikleri Özellikleri

Mum grafikleri iki kısımdan oluşur. Gövde (body) ve gölge (shadow) bir diğer adıyla kuyruk kısımlarından oluşmaktadır. Mumlar yeşil mum ve kırmızı mum olmak üzere iki farklı renkten oluşmaktadır.

Kırmızı mumların satıcıların alıcılardan güçlü olduğu yani fiyatının düştüğünü ifade eder. Yeşil mumlar ise alıcıların satıcılardan daha güçlü olduğunu yani fiyatın yükseldiğini simgeler.

Mumlar gövdeleri ve kuyrukları ile bazı temel bilgileri bize vermektedir. Mum gölgeleri açılış ve kapanış fiyatlarını gösterirken gövdesi ise gün içerisindeki fiyat aralığını ifade etmektedir.

Aşağıdaki resmi incelemenizi öneriyorum. Görsel hafıza açısından önemli olabilir.

Mum Grafiklerinin Özellikleri
Mum Grafiklerinin Özellikleri

Mumların üst kısmında ve alt kısmında olmak üzere iki tane gölgesi bulunur. Alt gölgenin (shadow) başlangıç kısmı günün en düşük fiyatını göstermektedir. Üst gölgenin tepe noktası ise günün en yüksek fiyatını göstermektedir.

Günlük mum demem kafanızı karıştırmasın burada mumları günlük esas aldım ancak yapacağınız işleme göre günlük ya da saatlik hatta aylık mumlara bile bakabilirsiniz. Yapacağınız yatırım süresine göre incelemeniz gereken mumlar değişkenlik gösterir.

Günlük mumda olduğu gibi saatlik mumlarda o saatte başlangıç fiyatı en yüksek fiyatı ve kapanış fiyatını ifade etmektedir. Aylık mum grafiklerinde ise aynı durumlar geçerlidir.

Mum Grafikleri Ayarları

Bu grafikleri nereden inceliyorsun ya da nereden inceleyebilirim diye soracak olursanız size TradingView’i öneririm. Benim de kullandığım bir platform. TradingView ‘in birçok özelliği ücretsiz fakat bazı özellikleri kullanmak için premium özelliğini satın almanız gerekiyor. Buraya tıklayarak premium özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Bazılarınızın grafiklerinin renkleri farklı olabilir eğer farklı değilse bu bölümü geçebilirsiniz. Farklıdan kastım yeşil ve kırmızı olması. Eğer farklıysa da endişe etmeyin adım adım nasıl değiştirebileceğinizi anlatıyorum.

ilk olarak TradingView’a giriş yapın. İlk olarak oturum açın. Arama yerine herhangi bir hissenin ya da türev aracın ismini yazıp bir grafik açın. Ben #petkm ‘in hissesini grafiğinden anlatacağım. Eğer çizgi grafiği olarak açıldıysa üst kısmından mum grafiklerine dönüştürebilirsiniz.

Ekranın üzerinde sağ tık > ayarlar > sembol şeklinde renk ayarlarını yapacağınız yere gelebilirsiniz. Eğer kırmızı mum yerine farklı bir renk kullanırsanız düşüş mum renginiz kırmızı değil örneğin mavi olacaktır. Fakat burada değişen tek şey renk anlamları hala aynı.

Benim renk ayarlarım aşağıda gördüğünüz gibi isterseniz siz de böyle kullanabilirsiniz.

Mum Grafikleri Ayarları
Mum Grafikleri Renk Ayarları

Mum grafiklerinin gölgelerine, gövdelerine yüklenecek bir dolu anlam vardır. Bu grafikleri doğru yorumlamak için mum formasyonlarını da bilmeniz gerekmektedir. Mum formasyonlarını iyi kavrayabilmeniz için ilk olarak mum grafiklerinin özelliklerini ele aldım.  

Mum formasyonları ile ilgili yazdığım “Mum Formasyonları Nelerdir?” yazımı okuyabilirsiniz.

Aşağıda yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Sormak istediğiniz sorularınızı da iletişim bölümünden ya da yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

İnstagram hesabımızı takip edip arkadaşlarınızla paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Hep birlikte Birbirine destek olan çok güzel bir ekip olacağız. 

 

3 thoughts on “Mum Grafikleri Ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir