Mum Formasyonları Nelerdir? (Dev Rehber)

Mum formasyonları trend kırılımı, trend devamı ya da güçlü bir trend oluşumu hakkında yatırımcılara yani traderlara bilgi vermektedir. Mum formasyonları tek bir mumdan oluşabileceği gibi birçok mumdan meydana gelen mum formasyonları da vardır.

Öncellikle yazı içerisinde kullandığım iki terimi size açıklayayım. Bullish (boğa) ve Bearish (ayı) hareketleri. Kabaca yatırımcıların piyasa üzerindeki beklentilerini ifade etmektedir.

Bullish yani boğa piyasası alış ağırlıklı piyasayı ifade eder. Boğa piyasasında yeşil mumlar baskındır. Bearish yani ayı piyasasında ise satış alışa göre daha fazladır.  Ayı piyasasında ise kırmızı mumlar ağır basmaktadır. 

Not: Kırmızı ya da yeşil mum ne demek bilmiyorsanız ya da daha detaylı öğrenmek istiyorsanız “Mum Grafiklerinin Özellikleri” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Ayırca bu yazılar birer ders niteliğinde olduğu için temeli sağlam tutmanız öneriyorum.

İlk olarak tekli mum formasyonlarından doji mum formasyonu ile başlayalım.

Doji Mum Formasyonu

Doji mum formasyonu en popüler mum formasyonudur. Doji 4 farklı mum grubundan oluşmaktadır. Dojinin gövdesi yok denecek kadar çok küçüktür. Bu demek oluyor ki günün başlangıç fiyatı ile kapanış fiyatı birbirine çok yakın.

Alıcılar ile satıcılar dengeli ve kararsız. Yani tam olarak boğa ile ayının kavgası hakim diyebiliriz.

Aşağıda incelemeniz için Doji formasyonunun 4 farklı çeşidini çizdim. Dojiler aşağıda çizdiğim gibi olmak zorunda değildir bunlar sadece 4 tipi alt gölge uzunluğu ile üst gölge uzunluğu farklı olan dojiler de vardır.

Doji Mum Formasyonları
Doji Formasyonları

Gravestone Doji Mum Formasyonu

Gravestone doji üst gölgenin alt gölgeden oldukça fazla olduğu doji formasyonudur. Alt gölge neredeyse hiç denecek kadar kısa olabilir ya da hiç olmayabilir. Üst gölgenin daha büyük olmasının sebebi satıcıların alıcılardan daha baskın olmasıdır. Yani piyasada ayılar üstün gelmektedir.

Dragon Fly Doji Mum Formasyonu 

Dragon fly doji formasyonu, gravestone doji formasyonunun tam tersidir. Alıcılar satıcılardan daha güçlüdür bu yüzden alt gölge üst gölgeden daha uzun oluşur. 

Long Leggid Doji Mum Formasyonu 

Long leggid doji türkçe ismiyle uzun bacak anlamına gelmektedir. Alıcıların ve satıcıların çok güçlü olduğunu ve dengeli olduğunu göstermektedir. alım ve satım çok güçlüdür. Bu yüzden de gölgeler daha uzundur.

Doji formasyonlarında piyasaya girmeden önce bir sonraki hareketi beklemelisiniz. Doji kararsızlık formasyonudur. Her iki tarafa da sert hareketler olabilir. Sonucunda üzülmemek için işinizi garantiye alın ve bir sonraki teyit mumunu bekleyin.

Ben garantici olduğum için bunu tercih ediyorum fakat siz risk almayı seviyorsanız kendi planınızı oluşturabilirsiniz. Aşağıda TradingView üzerinde çizdiğim #thyo hissesini incelemenizi öneriyorum. Buradaki doji formasyonlarını dikkatlice inceleyin.

Doji Formasyonları
Doji Formasyonları #tyho

Engulfing Pattern İkili Mum Formasyonu

Engulfing mum formasyonu genellikle güzel karlar bırakan bir formasyondur. Yükselen veya düşen trendin habercisi olabilir. Engulfing formasyonu iki mumdan oluşmaktadır. İkinci mum ilk mumu tamamen yutması gerekmektedir. 

Yani ilk ikinci mumun başlangıç fiyatı ilk mumdan daha düşük olmalı ve ikinci mumun kapanış fiyatı ilk mumdan daha yüksek olmalı. Bu biraz karışık gelmiş olabilir o yüzden aşağıdaki resme dikkatlice bakın.

Engulfing Pattern Mum Formasyonu

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ikinci mum arkasındaki mumu yutacak derecede büyüktür. Bearish (ayı) pozisyonunda satıcılar alıcılardan daha güçlüdür bu durumda fiyatın düşeceği öngörülür.

İkinci yani sağdaki pozisyona baktığımızda Bullish (boğa) pozisyonunun oluştuğunu görmekteyiz. Bullish pozisyonunda alıcılar satıcılardan güçlüdür. Fiyatın yükseleceği öngörülür.

Aşağıda #dohol ‘un grafiğinde göze çarpan bir örneği sizinle paylaşacağım.

dohol formasyon örneği
Engulfing Pattern Örneği

Sol tarafta çizili olan yer Engulfing Bullish (boğa) formasyonu oluşmaktadır. Mumun ardından doji formasyonu ve arından sert bir yükseliş. Gördüğünüz gibi formasyonlar arka arkaya birbirlerini desteklemekte.

Sağ tarafta altı çizili olan yerde ise net bir şekilde Engulfing Bearish (ayı) formasyonu oluşmaktadır.Formasyonun ardından net bir satış ile hissenin hızla değer kaybettiğini görebiliyoruz.

Engulfing pattern  mum formasyonunda dikkat etmeniz gereken iki nokta var. İkinci mumun gövdesi ilk mumun gövdesini tamamen yutmak zorundadır. Bazı durumlarda ilk mumun gölgesi ikinci mumun gövdesini ya da hem gölgesini hem de gövdesini geçebiliyor, bu durumda da engulfing pattern formasyonunun geçerli olduğu söylenebilir.

Engulfing pattern formasyonunda her zaman söylediğim gibi garantici davranıpteyit mumunu beklemenizi öneririm. Eğer risk almayı seven bir yatırımcıysanız bu iki mumu gördüğünüzde de işlem yapabilirsiniz.

Harami İkili Mum Formasyonu 

Harami ikili mum formasyonunu trend sonlarında trend yön değişimi olarak görmekteyiz. Harami mum formasyonu şekil olarak engulfing pattern mum formasyonunun tam tersi şeklindedir. Harami mum formasyonunda ilk mum ikinci mumun tamamını yutacak şekilde olmalıdır. 

Harami Mum Formasyonu
Harami Mum Formasyonu

Harami mum formasyonunda dikkat etmeniz gereken engulfing pattern mum formasyonunda olanın zıttı olmalı yani ilk mumun gövdesi ikinci mumun gövdesini tamamen yutmalı. Ve unutmayın ki bu formasyon trend sonlarında trend kırılımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aşağıda #asels ‘den bir örnek paylaşacağım sizinle.

Harami Formasyon Örneği
Aselsan Harami Formasyon Örneği

Hammer Mum Formasyonu

Hammer mum formasyonları birkaç çeşitten oluşmaktadır. Hepsinin ortak bir özelliği vardır: gövdeleri kısa gölgeleri uzun formasyonlardır. Adından da anlaşılacağı üzere hammer formasyonu balyoza benzer. Bu formasyon düşüş trendlerinin sonunda gözükür. 

Hammer mum formasyonları
Hammer Formasyonu

Hammer formasyonu bullish yani boğa formasyonudur.

Hammer formasyonunda üst ya da alt gölge neredeyse yok denecek kadar küçük olmalıdır. Sert bir düşüş yapan grafiğin sonunda oluşmaktadır. Ciddi bir gölge uzunluğu ile trendin kırılabileceği yönde sinyal vermektedir. Rengi mutlaka yeşil olmalıdır.

Hangin Man Mum Formasyonu 

Hanging man formasyonu hammer formasyonunun tam tersi özelliklere sahiptir. Yükselen trendin sonunda oluşur ve trendin kırılacağı yönünde sinyal vermektedir. Şekil olarak hammer formasyonunda olduğu gibi gölgesi göze batacak miktarda uzundur. Rengi ise kırmızı olmalıdır.

Hanging man formasyonu bearish yani boğa formasyonudur.

Inverset Hammer Mum Formasyonu

Inverset hammer formasyonu hammer formasyonunun ters halidir. Düşüş trendinin sonunda oluşur ve yükseliş sinyali verir. Rengi yeşildir.  Özellikleri hammer formasyonu ile tamamen aynıdır. 

Shooting Star Mum Formasyonu

Shooting star formasyonu hanging man formasyonu ile aynı özelliklere sahiptir. Şekil olarak hanging man formasyonunun ters halidir. Yükselen trendin sonunda oluşur ve trend kırılım formasyonu olarak yorumlanabilir. Rengi kırmızıdır.

Aşağıda #arclk ‘ten verdiğim örnekte altı çizili olan yerlere dikkatlice bakın biraz inceleyin lütfen. Ardından kendi inceleme yaptığınız programa gidip biraz çalışmanızı istiyorum. Pratik yaparak daha iyi öğreneceksiniz.

hammer mum formasyon örneği
Hammer Mum Formasyonları Örneği

İkili Mum Formasyonları

İkili mum formasyonları adından da anlaşılacağı üzere iki tane mumun yan yana gelmesiyle oluşur. Tabii öyle her yan yana gelen mumlar için geçerli değil. İki tane formasyonunu inceleyeceğim sizlere. Piercing ve Dark Cloud formasyonları.

Piercing türkçede delip geçen anlamındadır. Dark Cloud ise kara bulutlar anlamındadır. Bu iki formasyon da isimlerinin anlamlarını taşıyorlar. İlk olarak aşağıdaki çizimimi inceleyiniz.

İkili Mum Formasyonları
İkili Mum Formasyonları

Piercing İkili Mum Formasyonu 

Piercing mum formasyonu şekilde de görüldüğü üzere satış ağırlıklı günden sonra alıcıların oyuna girdiği bir formasyon şeklidir. İki mum arasında fiyat farkı olmalıdır. İkinci mum ilk mumun gövdesinin altında kapatmıştır.

Piercing mum formasyonu trend sonunda yükseliş sinyali olarak gözükebilir. Önemli destek noktalarında oluştuğu zaman çok ciddi karlar elde edebilirsiniz. 

Not: Yukarıda şeklini çizdiğim mum formasyonu günlük mumlardır. Gün içerisinde daha dalgalanan zaman zaman alıcıların zaman zaman satıcıların baskın olduğu durumlar gözükebilir. Fakat gün sonunda ilk mum için güne başlangıç fiyatı günü kapatış fiyatından çok yukarıda olmalıdır.

Dark Cloud İkili Mum Formasyonu 

Dark cloud mum formasyonu piercing mum formasyonunun tam tersi niteliğindedir. Görünüş olarak da yukarıda şekilde gözüktüğü gibidir. Fiyatın düşeceği yönünde sinyal vermektedir. İlk mum ile ikinci mumun kapanışı arasındaki fiyat farkında dikkat edin. Bu fiyat farkı bu formasyonun geçerli olması için şarttır.

İkili mum formasyonlarından piercing formasyonuna örnek vereceğim. Dark Cloud formasyonuna sizin örnek bulmanızı istiyorum. İsterseniz instagram üzerinden bana örneğinizi gönderebilirsiniz. Etkin bir ders işlemiş oluruz. Zamanım olduğunca geri dönüş yapmaya çalışacağım. @girisimcilikveyatirim

Aşağıda #dohol ‘dan örnek verdim.

Dohol Hisse Grafiği
Dohol Hisse Grafiği

Üçlü Mum Formasyonları

Üçlü mum formasyonları içerisinde teyit mumu da barındıran  formasyonlardır. Genelde trend sonlarında görülen bu formasyonların ilk mumu dönüşü üçüncü mum ise dönüşü teyit eder. Garantici bir formasyon diyebiliriz. En önemli üçlü mum formasyonlarından ikisini anlatacağım. 

Üçlü Mum Formasyonları Çizimi
Üçlü Mum Formasyonları

Morning Star Üçlü Mum Formasyonu

Morning star üçlü mum formasyonu düşüş trendinin sonunda oluşur. İlk mum düşüş trendinin mumudur. Satıcıların yorulduğu elinde kağıt kalmadığı zaman diyebiliriz buraya. Ardından doji mum formasyonu gibi küçük kararsız bir mum oluşur. 

Alıcılar yavaş yavaş piyasaya giriyor anlamına gelmektedir. Ardından güçlü bir alım oluşuyor ve morning star formasyonu oluşuyor. Morning star mum formasyonunun ardından güçlü  bir trend oluşabilir. 

Evenin Star Üçlü Mum Formasyonu

Evenin star üçlü mum formasyonu, morning star mum formasyonun tam tersi niteliğindedir. Yükseliş trendi sonunda oluşur ve ilk mum yükselen trendi yansıtır. İkinci mum ise kararsızdır ardından teyit mumu gelir ve oyuncular elindeki kağıtları satmaya başlar ya da short pozisyon alarak pozisyon alınır.

Yukarıda gördüğünüz gibi her formasyonun örneklerini sizinle paylaştım fakat üçlü mum formasyonlarının örneğini sizin bulmanızı istiyorum. Grafiklerle biraz zaman geçirerek onlara aşina olmanızı istiyorum. Bulduğunuz örnekleri bana instagram üzerinden ulaştırabilirsiniz. 

Üçlü mum formasyonları genellde tekli mum formasyonları veya ikili mum formasyonlarının teyidi şeklinde oluşur. Bu sebepten ötürü diğer üçlü mum formasyonlarını bilgi kalabalığı yapmaması için anlatmayacağım. 

Mum formasyonlarının hemen hemen hepsini örnek çizimlerle ve grafik örnekleri ile tane tane anlattım. Artık topu size atıyorum ve bundan sonra yapmanız gereken grafikleri açıp örnekleri incelmek. Takıldığınız yerde ya da unuttuğunuz bir mum formasyonunu açıp bu yazıdan bakabilirsiniz. 

Önemli Not: Mum formasyonlarının ardından birçok mumun bir araya gelerek oluşturduğu trend formasyonları hakkında yazdığım “Formasyonların Nelerdir?” yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorumlar kısmından ya da iletişim kısmından kafanıza takılanları ya da fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

3 thoughts on “Mum Formasyonları Nelerdir? (Dev Rehber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir