1O Adımda Motivasyonunuzu Arttırın

Bazen kendimizi hayata karşı çok isteksiz hissederiz “Bugün hiçbir şey yapmak istemiyorum “ enerjim yok gibi söylemlerde bulunuruz, aynı zamanda da etrafımızdaki insanların hayata karşı ne kadar yorgun ve motivasyonlarının düşük olduğunu görürüz.

Sürekli olarak kendimizi yeterince iyi veya motive görmediğimiz zaman sürekli yapmamız gereken işleri erteleme eyleminde bulunuruz erteledikçe erteleriz bunun sonucunda da yapacaklarımız yığılır. İşte bu gibi durumlarda kendimizi daha iyi hissetmemizin ve motivasyonumuzu arttırmanın altın kuralları şunlardır;

GÜNE ERKEN BAŞLAYIN

Güne erken başlamak sizi bir adım öne çıkartacaktır. Erken kalkmak zor bir süreç gibi görünmektedir. Fakat erken kalkan insanlar zamanı doğru bir şekilde yönetirler. Erken kalkan insanlar geç kalkan insanlara oranla daha az depresyon riski taşımaktadır. Bunun nedeni gün içerisinde kendilerini daha enerjik ve huzurlu hissetmelerinden kaynaklanır.

KÜÇÜK HEDEFLER BELİRLEYİN

Küçük hedefler belirlemek ilk etapta bize büyük katkı sağlayacaktır, elbette büyük hayaller ve büyük hedefleri gerçekleştirmek harika bir motivasyon kaynağıdır. Ancak, küçük hedeflerle işe başlamanız başarı ihtimalinizi arttırır ve başarılar sizi bir sonraki adım için cesaretlendirir.

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Pozitif olmanın, işinizin başarısında hayal edebileceğinizden fazla büyük bir rol oynadığını bilmeniz gerekir. Olumlu bir bakış açısı motivasyon ve başarı için son derece önemli bir faktördür. Rahat bir zihin, hedeflerinize daha iyi odaklanmanızı ve doğru çözümler üretmenizi sağlar.

OLUMSUZ İNSANLARDAN UZAKLAŞIN

Olumsuz negatif düşünceye sahip insanlar  motivasyonunuzu düşürmede etkili olabilirler, diğer insanları kendi dünyalarına çekmekte şaşırtıcı derecede başarılılar; tüm enerjinizi çekmeyi amaçlar gibidirler. Bunlar arkadaşlar hatta aile üyeleri bile olabilir. Ancak motivasyonunuzu çökerten, hayat enerjinizi düşüren her kim olursa olsun birlikte geçirdiğiniz zamana sınırlama getirmeniz en doğru karar olacaktır.

KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN

Korku motivasyonumuzu artırabilir. Ayrıca korktuğumuz şeye göre düşürebilir de. Korkularımızla temasta olmak bariyerleri ortadan kaldırmak ve bizi geride tutan, sınırlayan inançlardan kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Kendimize yalan söylemek ve korkularımızın varlığını inkar etmek yerine, onlarla yüzleşmek bizi daha iyi hissettirecektir.

BAŞARISIZ OLMAKTAN KORKMAYIN

Her başarısızlık, sizi bir sonraki başarıya götürecek yolu bulabilmeniz için harika bir rehberdir.  Risk alın ama mantıklı adımlar atarak ilerleyin Başarısızlık aynı hataları tekrar yapmamamız için bize fırsat verir. Bu sayede bir sonraki denememizde aynı hataları tekrarlamadan ilerlememize yardımcı olur.İnsanlar hedeflerine ulaştıkça veya hedefleri için adım atmaya başladıklarında kendilerini daha çok motive hissedeceklerdir.

HAYALLER KURUN

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Sağlıklı bir şekilde koşuyorsunuz, bahçenizdeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz ya da çalışıyorsunuz. Örneğin, hayaliniz küçük bir işyeri açmaksa, kendinizi açılış gününde, müşterileriniz ve çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece, hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz byu sizi daha çok motive edecektir.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Kendiniz için ödüller belirleyin. Hedefinize ulaştığınızda ya da küçük de olsa bir adım attığınızda kendinizi ödüllendirin ve bunu kutlayın. Çok çalıştınız ve bunu hak ettiniz. Ailenizle dışarıda yemek yiyin, kısa bir seyahate çıkın ya da sizi mutlu edecek başka şeyler yapın.Ruhumuza iyi gelecek ve bizi motive edecek şeylerin başında elbette sevdiğimiz, bize iyi gelen müzikleri dinlemek ,film dizi izlemek ,sevdiğimiz insanlarla sohbet etmek ,kendimize zaman ayırmak, ruhumuzu zihnimizi dinlendirmek motivasyonumuzu maksimum düzeye taşıyacaktır.

Film önerisi :The Aviator

İnstagram üzerinden gün içerisinde motivasyonunuzu maksimum düzeyde tutmanızı sağlayacak paylaşımlar yapıyoruz. Bizlere destek olmak için instagramdan bizi takip edebilirsiniz.

Aşağıda yorumlar kısmında fikirlerinizi bizimle paylaşıp sorularınızı sorabilirsiniz. Sizi en çok motive eden sözü benimle paylaşmanı istiyorum. Yorumlarda seni bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir