MACD İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

MACD indikatörü bir hareketli ortalama indikatörüdür. MACD indikatörünün tam adı “Moving Average Convergence Divergence” dır. İsminden de anlaşılacağı üzere hareketli ortalamaların yakınlaşması ve uzaklaşması prensibinden çalışır.

MACD indikatörü yatırımcıların sıklıkla kullandığı en etkili bir momentum indikatörüdür. MACD indikatörü momentum göstergesi olmasının yanında aynı zamanda trend takibi ve trend analizinde de güvenli sinyaller vermektedir. 

Not: Hareketli ortalamalar hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle “Hareketli Ortalama Nedir?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

MACD İndikatörü Çizgileri

MACD indikatörü; MACD çizgisi tetik çizgisi ve histogramdan oluşmaktadır.

MACD Çizgisi

MACD çizgisi 12 periyot EMA ile 26 periyot EMA arasındaki farktır. Bu MACD çizgisinin tam hareketli ortalama olduğu anlamına gelmektedir.

EMA, üssel hareketli ortalama anlamına gelmektedir. Basit (SMA) ve ağırlıklı (WMA) ortalamalarının birleştirilmesiyle oluşmuş bir ortalama türüdür.

Sinyal Çizgisi (Tetik Çizgisi)

Sinyal çizgisi 9 periyotluk EMA’yı temsil etmektedir. 

MACD Histogramı

MACD çizgisi ile sinyal çizgisi arasındaki farkı göstermektedir.

MACD İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

MACD indikatörü orta vadeli trend takiplerinde kullanılmaktadır. Macd çizgisi ile sinyal çizgisinin kesişiminin oluştuğu yerlerde al ve sat bölgeleri oluşmaktadır. Macd indikatörü trend takibi yaparken aynı zamanda momentum da sunmaktadır. İndikatörümüzde 0 çizgisi vardır.

Sinyaller macd çizgisinin ve sinyal çizgisinin bu bölgenin yukarısında ya da aşağısında kesişmesine göre al ve sat bölgeleri şekillenmektedir.

Grafiğimiz sıfır çizgisinin üzerine çıktığında yukarı yönlü bir trend oluşumu gözlenebilmektedir. Macd grafiği ve sinyal çizgimiz tepe noktasını oluşturduğu durumlarda ya da uyumsuzluk durumlarında, 0 çizgisinin üzerinde kesiştiklerinde, sat sinyali verdiğine dair yorumlanabilmektedir.

Grafiğimiz sıfır çizgisinin altına indiğinde ise bu bölgede al bölgesi oluşmaktadır. 0’ın altında negatif uyumsuzlukların gözlemlendiği anlarda macd grafiğimiz yukarı yönlü bir harekete başlarak trend oluşumuna haber vermektedir. 

Bu sinyalleri rsi göstergesi, hacim göstergeleri ile de desteklemek gerekmektedir. Aynı zamanda mum formasyonlarının da analizini yapmalısınız.

Aşağıda bist 100’den afyon’u örnek olarak inceledim. Güçlü al ve sat sinyallerini görmektesiniz. Tabiki gösterdiklerimden farklı al sat sinyalleri de var fakat ben orta vadede kazanç getirecek al sat sinyallerini işaretledim. Bu örnek ile kafanızda her şey netleşecektir.

TradingView kullanarak siz de bu şekilde çalışmalar yapabilirsiniz.

Macd indikatörü al sat sinyalleri
Al Sat Sinyalleri

MACD İndikatörü Eksikliği

Macd indikatörünün en kötü yanı ise periyotluk ortalamaları alarak veri sunduğu için aşırı al ve aşırı sat bölgelerinde net sinyal verememektedir. Fakat göstergede oluşan uyumsuzluklar ile bu olumsuz durumu minimuma indirgemek mümkün.

MACD İndikatöründe Uyumsuzluk

Macd göstergesinde uyumsuzluk diğer indikatörlerde de olduğu gibi oluşmaktadır. Burada iki durum bizi karşılamakta: birincisi fiyatların yükselmesi göstergenin düşmesi, ikinci durum ise göstergenin yükselmesi ve fiyatın düşmesi.

Birinci durumu ele aldığımızda, fiyatlar yükseliyor fakat göstergemiz bize düşeceğim diyor. Momentum aşağı yönlü olduğu için fiyatlar kısa bir süre sonra düşer. Hacim göstergesinde de bu durumun aynısı oluşabilir.

İkinci durumda ise fiyatların düştüğü fakat göstergemizin yukarı yönlü bir hareket oluşturduğu anda momentum yukarıyı göstermektedir. Burada mum formasyonlarını da gözlemleyerek tam bir dip noktasının oluştuğunu söyleyebiliriz. Fiyatların kısa bir süre sonra yükseleceği anlamına gelmektedir. 

Uyumsuzlukları örneklerle incelediğim “RSI İndikatörü Nedir?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Aynı zamanda benim en çok kullandığım indikatördür rsi. Rsi hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Yukarıda verdiğim örnekte de uyumsuzluklar mevcut o örneği inceleyerek de uyumsuzluklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Macd indikatörü genel olarak bu kadardı hesaplanması gibi detay konulara girmeyeceğim ana hatlarıyla bilmeniz yeterlidir. Ana hatlarıyla derken konuyu yüzeysel geçtiğimi düşünmeyin. Tamamen bilmeniz gerekenlerden oluşan bir yazı. 

Not: Macd indikatörünü göstergenize eklemek için yukarıda verdiğim linkten rsi indikatörü hakkında yazdığım yazıua ulaşın. O yazımda nasıl ekleyebileceğinizi resimlerle anlattım.

Aşağıda yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtip sorularınızı sorabilirsiniz. Bu yazının size bir katkısı olduysa paylaşarak destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir