İndikatörler Nelerdir? İndikatörler Nasıl Kullanılır?

İndikatörler Nelerdir?

İndikatörler hisse senedi veya türev araçlarının teknik analizinde fiyatların yön tayininin yapılmasında ve trend devamının analizinde kullanılmaktadır.

İndikatörün Türkçe karşılığı da gösterge demektir. İndikatörler yatay piyasa indikatörleri ve trendlerde kullanılan indikatörler olmak üzere ikiye ayrılır.  Yatay piyasada kullanılan indikatörlere osilatör denmektedir. 

İndikatörler Nelerdir?

İndikatörler trend oluşumlarını ve trend kırılmalarını gösteren göstergelerdir. Bu göstergeleri kullanarak pozisyon alır ya da kapatırız. Tüm indikatör çeşitlerini tek tek inceleyeceğiz. 

Hareketli Ortalamalar Nasıl Kullanılır?

Hareketli ortalama indikatörü adından da anlaşılacağı üzere belirli periyotlardaki fiyatların ortalaması alınarak oluşturulan grafiktir. Temel olarak iki çeşit hareketli ortalama vardır birincisi basit hareketli ortalama (SMA), ikincisi ağırlıklı hareketli ortalama (WMA)

Hareketli ortalamalar hakkında yazım olduğu için burada daha detaylı anlatmaycağım. Bilmeniz gereken her şeyi anlattığım ve örneklerle yatırım stratejilerini anlattığım “Hareketli Ortalamalar Nelerdir?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. 

Bolinger Bantları (Bolinger Bands) Nasıl Kullanılır?

Bolinger bantları John Bolinger tarafından geliştirilmiştir. Bolinger bantları göreceli olarak fiyatların düşük ya da yüksek olması prensibine dayanarak çalışır. Bollinger bandı volalitenin olduğu yani dalgalanlamaların olduğu piyasalarda kullanılmaktadır. 

Bollinger bandı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Bollinger Bantları Nedir?” yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Parabolik Sar İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Parabolik sar indikatörü pozisyona giriş ya da ters pozisyon alma konusunda sinyaller veren bir indikatördür. Parabolik sar indikatörü çift yönlü işlem yapılabilen forex ya da viop gibi piyasalarda kullanılır. 

Parabolik sar indikatörü trendlerde kullanılmaktadır. Yatay seyir eden grafiklerde verimli sonuç alınamaz. 

İndikatör grafiğin üzerinde noktalar şeklindedir. İndikatörün seviyeleri belirlenirken en düşük ve en yüksek fiyatlar kullanılır. Kapanış fiyatları dahil edilmez.

Önemli Not: Kapanış fiyatı, en düşük fiyat gibi terimler size yabancı geliyorsa mum grafiklerinin özellikleri ile ilgili yazdığım yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İndikatörün noktalarının fiyatların üzerinde oluşması durumunda ayı piyasasını yani satıcıların güçlü olduğu piyasayı göstermektedir. Noktaların grafiğin altında olduğunda ise alıcıların güçlü olduğu piyasayı yani boğa piyasasını göstermektedir. 

Aşağıdaki örneği incelemenizi öneriyorum.

Parabolik Sar İndikatörü
Parabolik Sar İndikatörü

Ichimoku İndikatörü Nedir?

Ichimoku indikatörü Japonya’da hisse senedi ve emita piyasalarında kullanılan Ichimoku indikatörü çok popüler bir indikatördür. Japonca’da “Denge Grafiğine Bakış” anlamına gelmektedir.

Ichimoku indikatörü hareketli ortalama, MACD,  Momentum gibi birçok indikatörü bünyesinde barındırmaktadır. Ichimoku indikatörü piyasaların yönü hakkında bilgi vermektedir.

Ichimoku indikatörü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak yazıma ulaşabilirsiniz.

Ichimoku İndikatörü Genel Görünümü
Ichimoku İndikatörü Genel Görünümü

Yukarıda trendde kullanılması gereken indikatörleri gördük şimdi sıra yatay piyasa indikatörlerinde yani özel ismi olan osilatörlerde.

Osilatörler Nelerdir?

Osilatörler yatay piyasada al sat sinyalleri üreten indikatörlerdir. Osilatörlerin birçok çeşidi mevcuttur. burada işinize yarayacak olanları anlatacağım.

RSI (Relative Strength Index) Osilatörü Nasıl Kullanılır?

Rsi indikatörü 0 ve 100 arasında değerler alan indikatördür. Güvenli al ve sat noktaları oluşturmaktadır. Fiyatların dip yaptığı bölgeyi 30’un altı fiyatların tepe yani zirve yaptığı bölge ise 70’in üzeri olarak gösterir. Mükemmel bir indikatördür. 

Rsi indikatörü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak daha detaylı yazdığım örneklerle anlattığım yazımı okuyabilirsiniz.

MACD İndikatörü Nasıl Kullanılır?

MACD indikatörü bir hareketli ortalama indikatörüdür. İndikatörün grafiği ile yatay piyasada trend oluşumu hakkında bilgi vermektedir. Aynı zamanda trendin kırılacağı hakkında da bilgiler vermektedir. Oluşan pozitif ve negatif uyumsuzluklar ile maksimum karlar elde edebilirsiniz.

MACD indikatörü çok önemli bir indikatör olduğu için detaylı bilgi sahibi olmak için  “MACD İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Momentum İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Momentum indikatörü belirlenen periyotta fiyatların değişimini yüzde olarak değerini göstermektedir. Momentum indikatörü için referans 100 çizgisidir. 100 çizgisini yukarı kestiği zaman al noktası aşağı kestiği zaman sat noktası oluşturmaktadır. 

Aynı zamanda dip ve tepelerde oluşan destek ve direnç noktalarının kırılması ile de al sat sinyalleri üretmektedir. 

Aşağıda 100 çizgisini kırdığı yönde oluşan al sat sinyallerini görmektesiniz. Bist 30’dan örnek:

Momentum İndikatörü
Momentum İndikatörü

Not: MACD ve RSİ indikatöründe de olduğu gibi bu indikatörde de uyuşmazlıklardan sinyaller üretilmektedir. Rsi indikatörü hakkında yazdığım yazıyı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. (link yukarıda)

Stochastic Oscillatör (Stotastik RSI) İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Stokastik değişken, rastlantısal anlamına gelmektedir. Stochastic oscillatör 0 ile 100 arasında değerler almaktadır. İndikatörün 20’nin altında değer alması aşırı satış gerçekleşmesini, 80 üzerinde değer alması aşırı alımın gerçekleştiğini göstermektedir. Bu yüzden hacim ile orantılı çalışmasına dikkat ediniz.

Stochastic oscillatör indikatöründe iki tane çizgi vardır: %K ve %D çizgisi. %K çizgisi hızlı, %D çizgisi ise yavaştır. RSI indikatöründe geçerli olan uyumsuzluklar bu indikatörde de geçerlidir

NOT: İndikatörleri tablonuza eklemek için RSİ İndikatörü ile ilgili yazdığım yazıda bunu detaylı olarak anlattım. Oradan bakabilirsiniz.

Emtia Kanal Endeksi (CCI) İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Emtia kanal endeksi isminin ingilizce tercümesi Commodity Channel Index (CCI) indikatörü emtia piyasalarında kullanılmak üzere tasarlanmış, hesaplanmıştır.

Emtia kanal endeksi 11 günlük periyotlarda kullanılmaktadır. En fazla 25 günlük periyotlara bakılmalıdır. Daha uzun periyotlarda verilen sinyaller indikatörün çalışma prensibine uymamaktadır. 

CCI indikatörü seçilen periyotta geriye dönük olarak her günün ayrı ayrı en yüksek ve en düşük kapanış fiyatlarının toplanarak üçe bölünmesiyle bulunun hareketli ortalama ve aynı dönemdeki tüm fiyatların basit hareketli ortalamasından oluşan sapma yardımıyla oluşturulur.

CCI indikatörü -100 ile +100 arasında değerler almaktadır. +100 seviyesinin üzeri aşırı alım -100 seviyesinin altı ise aşırı satış bölgesi olarak kabul edilir. CCI indikatörü kısa periyotlarda kullanıldığı için çok hızlı bir indikatördür. 

CCI indikatörü hızlı bir indikatör olduğu için kısa vadeli yatırımcıların kullandığı indikatörlerdendir. CCI indikatörü hareketli ortalamaların kesim noktalarıyla ve indikatör grafiğinin -100 ya da +100 grafiğini kesmesi durumlarında aşırı al ve aşırı sat bölgeleri oluşmaktadır

Bu alım ve satım bölgelerini instagram üzerinden düzenli olarak sizlerle paylaşacağız. Bizi instaramdan takip etmeyi unutmayınız. @girisimcilikveyatirim

İndikatörlerin çalışma prensiplerini ve tepkilerini geçmiş fiyatlara verdiği tepkileri inceleyerek ve tespit ederek kalıcı öğrenmeyi sağlayabilirsiniz. 

Yorumlar kısmında sorularınızı sorabilir, yazıyla ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir