Ichimoku Bulutu Nasıl Çalışır? (Al Sat Sinyalleri)

Ichimoku bulutu içerisinde birçok indikatörü barındıran komplike bir indikatördür. İlk bakışta çok karışık ve göz korkutucu gelse de ichimoku bulutu aslında çok da karışık değildir. Ichimoku bulutu bence en fonksiyonel, işlevsel indikatördür

Tane tane anlatarak kafa karışıklığına yol açmayarak bu indikatörü öğreteceğiz.  İlk olarak kullanma amacı ve tarihinden başlayalım.

Ichimoku Bulutu Tarihi

Ichimoku bulutu 1930’da Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından oluşturulmuştur. Uzun süren test aşamalarından sonra 1968’de piyasaya sürülmüştür. Kısa sürede trade aracı Japon ve Asya piyasalarında çok kullanılan bir indikatör haline gelmiştir. 

Bir trade aracı olarak etkisi hızla yayıldıktan sonra Avrupa piyasalarında kullanımı yaygınlaşmıştır.

Ichimoku bulutu asıl ismi “Ichimoku Kinko Hyo” dur. Ichimoku “bir bakış” anlamına gelmektedir. Kinko “denge” anlamına gelmektedir. Hyo ise “grafik” anlamına gelmektedir.  Yani anlamlarına göre Ichimoku “Denge Grafiklerine Bakış” anlamına gelmektedir. 

Ichimoku bulutu bir bakışta grafiği analiz etmektedir. Bu özelliği sayesinde çok popüler bir indikatördür. 

Ichimoku Bulutu Bileşenleri

Ichimoku bulutu 5 adet grafikten oluşmaktadır. 2 grafik bulut oluşturmaktadır. Yani kırmızı ve yeşil olmak üzere 2 adet bulut ve 3 adet de grafik bulunmaktadır. Aşağıda ichimoku bulutunun genel görünümünü görmektesiniz.

Ichimoku Bulutu Genel Görünüm
Ichimoku Bulutu Genel Görünüm

Yukarıda görmüş olduğunuz mavi kalın çizgi dönüş çizgisini (Tenkan Sen) temsil etmektedir. Kalın kırmızı grafik temel çizgidir (Kijun Sen) . Kalın yeşil grafik ise gecikme aralığıdır (Lagging Span) . Öncü 1 ve öncü 2 ise bulutları oluşturan grafiklerdir; öncü 1 (Senkou Span A) yeşil, öncü 2 (Senkou Span B) ince kırmızıdır.

Şimdi grafiklerin özelliklerini ve hesaplanma şekillerini işleyelim.

Dönüş Çizgisi Ve Temel Çizgi

Dönüş çizgisi Japonca ismiyle “Tenkan Sen” geriye dönük 9 bardaki görülen en yüksek ve en düşük değerin hareketli ortalamasıdır. 

Temel çizgi yani Japonca adıyla “Kijun Sen” geriye dönük 26 bardaki görülen en yüksek ve en düşük değerin hareketli ortalamasıdır.

Önemli Not:  En yüksek fiyat ya da kapanış fiyatı nedir, nasıl bulabilirim diye soruyorsanız “Mum Grafiklerinin Özellikleri” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Temel çizgi yani kijun sen 26 günlük basit hareketli ortalamaya nazaran çok hızlı tepkiler verebilen bir göstergedir. Fiyat değişikliklerine karşı çok duyarlıdır. Kritik yerlerde destek ve direnç noktaları oluşturmaktadır

Temel çizgi, dönüş çizgisinden daha yavaştır. Temel çizgi bazı yerlerde düz bir çizgi oluşturmaktadır bunun anlamı fiyatların sıkıştığı yönündedir.

Öncü1 Ve Öncü2 

Öncü 1 ve öncü 2 birlikte bulutları oluşturmaktadır. Bu bulutlar yerine göre destek ve direnç oluşturmaktadır. 

Öncü 1, temel çizgi ve dönüş çizgisinin ortalamasının 26 bar ileri ötelenmiş halidir. Öncü 2 ise geriye dönük 52 bardaki görülen en yüksek ve en düşük değerin hareketli ortalamasının 26 bar ileri ötelenmiş halidir. 

Gecikme Aralığı

Gecikme aralığı asıl adıyla “Chikou Span” genel olarak bir onay işlevi vardır. Yani gecikme aralığı grafiğin üzerinde ise al sinyali onaylanmış olur. Eğer grafik bulutun altında ise al sinyali onaylanmamış olur. Tek başına kullanılmaz. 

Ichimoku Bulutları Nasıl Yorumlanır?

Ichimoku bulutu dinamik destek ve direnç noktaları oluşturdukları için hareketli piyasalarda çok önemli destek ve direnç noktaları oluşturabilmektedir. 

Fiyat bulutun üzerindeyse, öncü 1 ve öncü 2 birer destek olarak çalışır. Bu durumda fiyatların yukarı yönde eğilimli olduğunu gösterir, bulut bu harekette destek olarak görev yapar. 

Fiyat bulutun altındaysa, öncü 1 ve öncü 2 birer direnç olarak çalışır. Bu durumda fiyatların aşağı yönde olduğunu gösterir. 

Bu iki durumun da geçersiz olduğu bir durum vardır o da fiyatların bulutun içerisinde olması. Eğer fiyatlar bulutun içerisindeyse fiyatın yönünün kararsız olduğunu ifade etmektedir. Fiyat her iki yöne de kırılabilir ve kırıldığı yönde bir trend oluşumu gözlenebilir. 

Aşağıdaki örnekte bulutların hareketini incelemenizi istiyorum. Mavi olan dönüş çizgisi kırmızı olan temel çizgi.

Ichimoku Bulutu Örneği
Ichimoku Bulutu Örneği

Ichimoku bulutlarında ince bulutlar zayıf destek ve direnç noktaları oluşturmaktadır fakat kalın bulutlar ise çok güçlü destek ve direnç noktaları oluşturmaktadır.  (İnce çubuk kolay kırılır.)

Yeşil bulut yükseliş kırmızı bulut düşüş sinyali vermektedir. Yani öncü 1 öncü 2’yi yukarı yönde keserse yükseliş, öncü 2 öncü 1’i yukarı yönde keserse düşüş sinyali oluşturmaktadır. 

Not 1 : Öncü 2 ufak fiyat hareketlerinden kolay etkilenmez bu yüzden düz bir çizgi şeklinde gözükmektedir. Önemli destek ve direnç noktaları oluşturmaktadır. 

Not 2 : Ichimoku bulutunun kırılması yüksek hacimli olmalıdır!

Ichimoku Bulutu Al Sat Sinyalleri 

Dönüş çizgisi temel çizgiyi bulutun altında yukarı yönde kesmesi zayıf al sinyali olarak değerlendirilir. 

Dönüş çizgisinin temel çizgiyi bulutun içerisinde yukarı yönlü kesmesi de al sinyali oluşturmaktadır. Az önce yukarıda bulut içerisindeki fiyatın kararsız olduğunu söylemiştik. Bu kesişim ile yukarı yönlü oluşacak olan fiyat hareketinin kıvılcımı oluşmuş olmaktadır. 

Dönüş çizgisinin temel çizgiyi bulutun üzerinde kesmesi güçlü al sinyali olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda bulutun fiyatların altında olması da al sinyaliydi. 

Bu durumların tam tersi ise sat sinyallerini oluşturmaktadır. Temel çizginin Dönüş çizgisini aşağı yönlü kestiğinde sat sinyalleri oluşmaktadır. Sat sinyalinin bulutun üzerinde oluşması güçlü sat sinyali, bulutun altında oluşması zayıf sat sinyali oluşmaktadır. 

Aşağıda Tesla’dan verdiğim örneği incelemenizi istiyorum.

Ichimoku Bulutu Al Sat Sinyalleri
Ichimoku Bulutu Al Sat Sinyalleri

Ichimoku Bulutu En Güçlü Al Sinyali 

Özet olarak al sinyallerini toparlayacak olursak; temel çizgi en yukarda boşlukta olması gerekmektedir. Ardından dönüş çizgisi temel çizginin üzerinde temel çizginin de öncü 1 in üzerinde olması gerekmektedir. Bulutun da olabildiğince kalın işlemlerin de hacimli olduğu piyasada mükemmel bir kar elde edebilirsiniz. 

Sat sinyallerinde de bunun tam tersi geçerlidir. 

Ichimoku Bulutu Al-Sat Sinyalleri
Ichimoku Bulutu Al-Sat Sinyalleri

Ichimoku bulutu hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı. Yazımızın size yararı olduğunu düşünüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız. Aşağıda yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtip sorularınızı sorabilirsiniz. İnstagramdan bizi takip etmeyi unutmayın!

One thought on “Ichimoku Bulutu Nasıl Çalışır? (Al Sat Sinyalleri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir