Hareketli Ortalama Nedir? Hareketli Ortalama Çeşitleri Nelerdir? İşlem Stratejileri

Hareketli Ortalamalar

Hareketli ortalama belirli bir zaman aralığında fiyatların ortalamasının hesaplanması için kullanılır. Hareketli ortalamanın isminin ortalama kısmı buradan gelmektedir; hareketli denmesinin sebebi ise sürekli bu ortalamaya yeni fiyatlar eklenip çıkartılır.

Hareketli ortalama çok aktif indikatörler oluşturur. Hareketli ortalama indikatörleri sıradan indikatörler değildir Cüneyt Paksoy hocamızın da dediği gibi ” Hareketli ortalamalar oyuna son 21 günde oyuna girmiş oyuncuların oluşturduğu bariyerdir.”

21 günlük ortalamayı gösteren, 50 günlük ortalamayı gösteren, 144 günlük ortalamayı gösteren ve 200 günlük ortalamayı gösteren indikatörler bulunmaktadır.

Hareketli ortalamalar devamlı olarak fiyatların ortalamasını hesapladığı için bir trend oluşturur. Bu trend, fiyatların oluşturduğu trendi takip etmemizi sağlamaktadır.

Hareketli Ortalama İndikatörleri Nasıl Kullanılır?

Hareketli ortalama indikatörleri yatay seyir eden grafiklerde kullanılmaz. Ortalamalar trend yönü ve devamı hakkında bilgi verdiği için trend oluşumlarında kullanılması en doğru olanıdır.

NOT: Yatay seyir eden piyasada hareketli ortalama kullanmak sık sık al sat olarak küçük ama devamlı zararlara uğratır. Aynı zamanda borsada para kazanmanın altın kuralı psikolojiyi sağlam tutmaktır. Yatay piyasada yorulan yatırımcı asıl trend oluşumunda kar elde edememektedir.

Hareketli Ortalama Al Sat Sinyali

Fiyatlar ortalamayı yukarı yönlü kesiyorsa al sinyali, fiyat ortalamayı aşağı yönlü kesiyorsa sat sinyali oluşmaktadır.

Fiyatın hareketli ortalamanın üzerinde seyretmesi boğa piyasası, fiyatın hareketli ortalamanın altında seyretmesi ayı piyasası olarak nitelendirilebilir.

İki farklı vadeli ortalama kullanıldığında kısa vadeli ortalamanın uzun vadeli ortalamayı yukarı yönlü kesmesi alış sinyali, aşağı yönlü kesmesi satış sinyali olarak değerlendirilebilir.

Hareketli Ortalama Çeşitleri 

Hareketli ortalamaların; basit, ağırlıklı, üssel, değişken, üçgensel olmak üzere 5 çeşit hareketli ortalama vardır. Fakat ben sizlere sadece gerekli olanları ya da kendi kullandıklarımı öğreteceğim.

Basit Hareketli Ortalama (SMA-MA)

Basit hareketli ortalama “Simple Moving Avarage” ‘nin kısaltılmış hali SMA ya da MA olarak gösterilmektedir. Bu ortalama hareketli ortalamaların en temel (basic) olanıdır. 

Basit hareketli ortalama kapanış fiyatlarının toplam değerlerinin zaman aralığına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin 5 günlük ortalama hesaplarken, 5 günün kapanışları toplanarak 5’e bölünür.

Ağırlıklı Hareketli Ortalama (WMA) 

Ağırlıklı hareketli ortalama basit hareketli ortalama ile çok benzerdir. Basit hareketli ortalamadan farkı şudur: Ağırlıklı hareketli ortalama basit hareketli ortalamaya nazaran yeni fiyatlara daha önem vermesidir.

Ağırlıklı ortalamanın adı da oradan gelmektedir. Ortalamayı alırken güncel fiyat ağırlıklı ortalama almaktadır.

Üssel Hareketli Ortalama (EMA)

Üssel hareketli ortalama ise fiyat değişimlerine karşı çok daha duyarlıdır. Kabaca bir örnek verecek olursak basit hareketli ortalamayı  çift kollu teraziye benzetecek olursa üssel hareketli ortalama ise dijital terazi olabilir.

Üssel hareketli ortalama (SMA), ağırlıklı hareketli ortalama ve basit hareketli ortalamanın birleşiminden oluşmaktadır. Bu yüzden ağırlıklı ortalamada olduğu gibi güncel fiyatları ortalamada ağırlıklı olarak hesaplamaktadır.

Önemli Not: Bu hareketli ortalamaları İbrahim Ethem Afacan hocamız için yapılan indikatör aracılığıyla tradinview’den ekleyebilirsiniz. Göstergenin ismi “Ena Crypto Cross”. Nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız “Rsi İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?” adlı yazımdan indikatör eklemeyi detaylı bir şekilde anlatmıştım. Oradan bakabilirsiniz.

Hareketli Ortalama İşlem Stratejisi

Hareketli ortalamalarda yüzlerce binlerce strateji üretebilirsiniz hepsi yatırımcının işlem yapma tekniğine bağlı. Ben size kendi kullandığım yöntemleri paylaşacağım. Yukarıda eklediğiniz göstergede MA21, MA50, EMA144, MA200 ve crosslar bulunmaktadır

Peki bunları nerede nasıl kullanacağız? Öncelikle analiz ettiğiniz zaman dilimi çok önemli eğer geniş bir periyodu analiz edecekseniz EMA144 ya da MA200 kullanmanızı öneriyorum ya da ikisini birlikte kullanmanızı öneriyorum. 

Daha kısa periyodu analiz edecekseniz daha kısa ortalamaları içeren MA21, MA50 kullanmanızı tavsiye ediyorum. Aşağıda iki örnek vereceğim. Aynı grafiğin kısa periyotluk hareketli ortalamaları ile uzun periyotluk hareketli ortalamaları arasındaki farkı görmenizi istiyorum.

MA21 MA50 Örneği
MA21 MA50 Örneği

MA21 Yeşil grafik, MA50 pembe grafik.

EMA144 MA200 Örneği
EMA144 MA200 Örneği

EMA144 mavi grafik, MA200 turuncu grafik.

Yukarıda aynı grafiği iki farklı hareketli ortalama ile görmektesiniz. İlk örnekte indikatörümüz sürekli al sat yaptırırken ikinci örnekte ortalamamız sat vermemiş.

Özetle günlük gibi kısa periyotluk işlemlerde MA21, MA50 ; Aylık, haftalık gibi uzun periyotlarda ise EMA144 MA200 gibi geniş bir periyodun ortalamasını kapsayan göstergeleri kullanmanızı öneriyorum. 

Kısa vade MA21 MA50
Kısa vade MA21 MA50

Yukarıda kısa periyotlarda iki ortalama grafiğimizin de al sat sinyallerini net bir şekilde görmekteyiz.

Anlatacaklarım şu anlık bu kadar arkadaşlar. Hareketli ortalamaları herkesin anlayacağı bir şekilde tane tane bilmeniz gerektiği kadarıyla anlattım. 

Aşağıda yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtip sorularınızı sorabilirsiniz.

3 thoughts on “Hareketli Ortalama Nedir? Hareketli Ortalama Çeşitleri Nelerdir? İşlem Stratejileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir