Formasyonlar Nelerdir?

Formasyonlar işlem yapacağınız zaman ters pozisyonda kalmamanız için birer anahtardır. Teknik analizin temel taşlarından birisidir. Formasyonlar hareketleri doğrusal olmayan trendler halinde meydana gelmektedir.

Piyasa analizinde trend değişimleri veya devamı ile fiyatın hareket alanı hakkında yatırımcıya fikir veren bu şekiller formasyon olarak adlandırılır. Ani fiyat kırılmaları ile fiyatın düşeceğini ya da yükseleceğini düşünerek yanılabilirsiniz. Bu tür durumları kontrol edebilmek için formasyonlara göz atmanızda fayda var.

Omuz Baş Omuz Formasyonu

Yükselen bir trendin sonlanmakta olduğunu gösteren trend dönüş formasyonudur. Omuz baş omuz formasyonunda 3 tepe oluşur ve baş kısmı ortada olur. Sol omuz oluştuktan sonra fiyatlarda çekilmenin sonlandığı boyun seviyesinden gelen alımla ralli yeniden başlar ve fiyatlar sol omuz hizasını geçer.

Oluşan tepeye baş adı verilir. Fiyatlar geri çekilerek boyun hizasına geri gelir. Son kez fiyatlarda bir yükseliş görülür ve bu yükseliş de genellikle sol omuz hizasında veya daha aşağısında olur. Burada sağ omuz oluşmuş olur.

Hisse ikinci omuzdan sonra düşüşe geçerek tekrar omuz baş omuz formasyonu oluşturabilir. Baş ile boyun arasındaki fark alınır, bu fark boyun seviyesinden çıkarılarak formasyon hedefi bulunur.

Ters omuz baş omuz formasyonunda ise bu durumların tam tersi geçerlidir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu
Omuz Baş Omuz Formasyonu

İkili Dip Formasyonu

İkili dip formasyonu önemli trend dönüş sinyallerindendir . Destek seviyesinin kırılmasıyla düşüş trendinin kırılacağına yorumlanır. 

İkili Tepe Formasyonu

İkili Tepe Formasyonunda ikili dip formasyonun aksine iki tepenin direnci kıramaması sonucu fiyat hızla düşüşe geçebilir. Trendin direnci iki defa kıramaması satış sinyalleri oluşturmaktadır.

İkili Dip Formasyonu
İkili Dip Formasyonu

Çanak Formasyonu

Çanak formasyonu düşen piyasada yükseliş habercisi olarak görülmektedir. Çanak formasyonunda fiyatlar dip yaparak düşük hacim ile bir süre yatay seyir izler. Sonraki süreçte düşük hacimli yükselişler görülür ve fiyatlar direnç seviyesine doğru yükseliş gösterir.

Yükselişin çanak derinliği kadar olması hedeflenir. Çanak derinliğinden geri dönen fiyatlar satış sinyali oluşturmaktadır.

Çanak formasyonunun bir benzeri de fincan kulp formasyonudur. Hatta aynı formasyonlar da denilebilir.

Fiyatların tekrar düşüşe geçmesi ile fincan kulp formasyonu tamamlanır. Fincan kulp formasyonunda ise çanak formasyonundan farklı olarak ikinci düşüşün ilk düşüşten daha derin olması beklenir.

Unutmamalısınız ki buradaki söylenenler keskin hatlar ile sınırlandırılmamıştır tabi ki de ilk düşüşün ikinci düşüşten daha derin olduğu örnekler de vardır. Burada teknik bilginizi güçlendirerek bu durumlardan maksimum kar ile ayrılabilirsiniz.

Ters çanak formasyonunda ise aynı şekilde tam tersi durumlar geçerlidir. Fiyatın düşeceği yönde sinyaller verir ve satış yapmak için çok güzel bir zamandır.

Fincan Kulp Formasyonu
Çanak Formasyonu / Fincan Kulp Formasyonu

Üçgen Formasyonları

Üçgen formasyonları fiyatın sıkıştığı ve aşağı ya da yukarı yönlü sert kırılmaların beklendiği formasyonlardır. Üçgen formasyonlarında genellikle çok güzel karlar elde edilir.

Üçgen formasyonlarında hisseye gireceğiniz anı sabırla beklemelisiniz. Tahminleriniz sizi zarara sokabilir. Bunun yerine fiyatın kırıldığı yönde iki mum kapatmasını bekleyerek işinizi garantiye alabilirsiniz.

Tiplerine göre üçgen formasyonları 3’ e ayrılır:

  1. Yükselen üçgen formasyonu
  2. Simetrik üçgen formasyonu
  3. Alçalan üçgen formasyonu

Yükselen üçgen formasyonu

Yükselen üçgen formasyonunda grafiğin formasyon içerisindeki dip seviyeleri giderek yükselir. Belli bir noktaya kadar sıkışır ve genellikle yukarı yönlü kırılır.

Formasyonun tam olarak oluştuğundan emin olmak için üst direnç çizgisini kırdıktan sonra hareketi bir süre gözlemlenmelidir.

Bazı yatırımcılara göre yükselen üçgenler çoğu zaman yanlış sinyal verir. özellikle fiyatlar üçgenin üst çizgisine yaklaştığında yanlış sinyallerin sayısı artar. Bana göre fiyatın yükselişini garantilemek için direnç çizgisinin üstünde grafiğin 2 mum kapatmasını beklemelisiniz. Bu şekilde psikolojiniz de rahatlayacaktır.

Yükselen Üçgen Formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu

Simetrik üçgen formasyonu her yükseliş hareketinin, bir önceki zirvenin altında olması ve her düşüş hareketinin dip noktasının bir önceki dip noktasının üzerinde olması sonucu oluşan formasyondur.

Tepe noktalarının ve dip noktalarının birleştirilmesi sonucu simetrik bir üçgen şekli oluşur. Giderek sıkışan grafik aşağı ya da yukarı yönlü kırılır. Üçgenin taban uzunluğu kadar yükseleceği düşünülür fakat bu değişkendir.

Simetrik Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonunda her tepe noktasının bir önceki tepe noktasından daha aşağıda bir tepe noktası oluşturur. Destek noktası ise sabit kalmaktadır. Yükselen üçgen formasyonunun simetriğidir.

Gittikçe sıkışan fiyat aşağı ya da yukarı yönlü kırılır fakat genellikle aşağı yönlü kırılma beklenir. Bu beklentiyi çeşitli indikatörler ile de desteklemek gerekmektedir. İndikatörler hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Fakat riski en aza indirgemek için grafiği desteği kırdıktan sonra gözlemlemek gerekir.

Alçalan Üçgen Formasyonu

Bayrak Formasyonu

Bayrak formasyonları genel trendin içerisinde oluşan trendin yönüne ters yönde oluşan yalancı trendlerdir. Bayrak formasyonu genel trendin devam edeceği anlamına gelmektedir.

Bayrak formasyonu düşen ya da yükselen trendin içerisinde çok sert bir şekilde ters yönde hareket oluşturur.

Bayrak formasyonunda pozisyona girme sinyali bayrak direğinin üst noktası kırıldığı anda gelir. Bu seviyede hacimde çok büyük bir artış görülür. Hacimde beklenen yükseliş olmazsa formasyon geçerliliğini yitirmektedir.

Hedef fiyat seviyesi genelde, bayrak direğinin başlangıç noktası ile bayrağın oluştuğu kısım arasındaki fakın, bayrak oluşumu tamamlanıp yukarı harekete başlandığı noktaya eklenmesiyle bulunur.

Birçok yatırımcı trend kanalının içerisinde sert bir şekilde ters hareket gördüğünde düşen kanal içerisinde ise yükseleceğini yükselen kanal içerisinde ise düşeceğini düşünür. Fakat bu tamamen bayrak formasyonunun aldatmacasıdır.

Bayrak Formasyonu

ÖNEMLİ NOT: Bu yazımda kullandığım görseller benim çizimim değildir. Google’dan örnek amaçlı kullandığım görsellerdir. Burada önemli olan formasyonu grafik üzerinde görebilmenizdir.

Aşağıda sorularınızı sorabilir, yazıyla ilgili görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.

2 thoughts on “Formasyonlar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir