En Çok Para Kazanan Meslekler Ve Maaşları

en çok para kazandıran meslekler

En çok para kazanan meslekler hepimizin aklından geçen ve merak konusu olan bir soru olmuştur.

En çok para kazanan mesleklerin bir kısmı aynı zamanda çalışma şartları en zor olan mesleklerdir. Birey yaşamını sürdürebilmek için bir gelir kaynağına ihtiyaç duyar.

En çok para kazanan meslekler maaşlar, ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke içinde bile şehirden şehre büyük ölçüde farklılık gösterebiliyor.

En çok para kazanan meslekler. Ancak bazı meslekler var ki onlar, dünyanın hemen her yerinde dolgun bir maaşa sahip. İşte o meslekler. Gelin hep beraber en çok para kazandıran mesleklere bakalım.

YAZILIM MÜHENDİSİ

Yazılım mühendisliğinden mezun kişiler, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane vb. sektörler bir yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir.

Sektörde yazılım mühendisliği alanında bilgi birikimine sahip çalışan sayısının az olması nedeniyle rahatlıkla iş bulunabilmektedir. Genellikle yazılım mühendislerinin iş alanları;

programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliğidir. Maaşları ise Kamuda çalışan ve yeni başlayan bir yazılım mühendisiyseniz; başlangıç olarak 5.000 TL – 6.000 TL aralığında bir maaş ile başlayabilirseniz. 5 yıllık,10 yıllık ve üzeri

bir tecrübeye sahipseniz 12.000 TL – 25.000 TL arası bir maaş kazanabilirsiniz.

Özel sektörlerde yeni mezun bir yazılım mühendisi yaklaşık 3.000 TL -4.000 TL arası bir maaşla başlar. Fakat tecrübe kazandıkça maaş aralığı burada da 10.000 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir.

Yazılım mühendisliği dünya çapında çalışabilecek bir meslektir yıllık 90.000$ – 150.000$ arasında değişecektir.

DOKTOR

Doktor olmanın her zaman avantaj sağlayacak bir durum olduğu toplum tarafından benimsenmiş durumda.

Çünkü toplumdaki genel kanı doktorların yüksek maaş aldıkları ve her daim prestijli bir mesleğe sahip oldukları yönünde.

Belirli alanlarda uzmanlaşmaları ve insan hayatından sorumlu olmaları sebebiyle çok dikkatli olmaları gerekir.  

Ancak yeni başlamış bir hekim için bu yıl geçerli olacak maaşlar 6.163 TL ile 6.842 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Tabi hizmet yılı 25 ve üzeri olan doktorlar 7.570 TL’ye kadar maaş alabiliyor.

PAZARLAMA MÜDÜRÜ

Pazarlama müdürü genellikle reklam işlerini ve pazarlama bölümünü geneliyle yönetir. Bu iki işlevi tek bir fonksiyonda birleştirirler.

Pazarlama müdürü plan geliştirmeden sorumlu, ürün lansmanı ve pazara girip yayılmak için başarılı stratejiler geliştirmeden sorumlu personellere liderlik eder.

Ürünlerini piyasaya sürmek ve stratejilerini geliştirmek için bazı şirketler dijital pazarlama işlerini dışarıdan temin edip, reklam ajansları ile anlaşırlar.

Böyle durumlarda pazarlama müdürü bu işlerin ilerleyişini ve şuan ki hallerini denetler. Aynı zaman da pazarlama müdürü satış bölümüyle uyum içerisinde bütçe kararlarını alan kişidir.

Pazarlama departmanında çalışanlar, yaklaşık olarak 2000 TL ile 8000 TL arasında maaş alırlar. Bu aralıktan da Pazarlama Müdürü’nün ortalama maaşını çıkarabiliriz.

Bir Pazarlama Müdürü’nün maaşı, çalıştığı şirket veya bulunduğu pazarlama departmanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin, maaşlar dijital pazarlama için daha yüksektir.

PİLOT

Hava yolları ile seyahat her geçen gün daha çok artmaktadır. İnsanlar saatlerce karayolu ulaşımını tercih etmekten kaçınır. Sektördeki gelişmeler ve sunduğu imkanlar, pilotluk mesleğini cazip hale getiriyor.

Dünyada çok revaçta olan mesleklerden olan pilotluğu kariyer  planına alan gençlerin sayısı da hızla artıyor. Her yıl dünyada 20 bin, Türkiye’de ise 750-1000 pilota ihtiyaç duyuluyor.

Sektördeki açığı gidermek için pilotluk eğitimi veren üniversite ve kurum sayısı da hızla çoğalıyor. Bu üniversitelerden mezun olanlar, hem yurtiçinde hem de yurtdışında iş bulma sıkıntısı yaşamıyor.

Pilotlukta gelecek 20 yılda iş bulmak garanti. Ayrıca maaşlar da oldukça yüksek. Mesleğe yeni başlayan pilot ayda 26 bin lira alırken, zaman içinde deneyim kazanan pilotun maaşı ise 95 bin lirayı buluyor.

Bu da eğer özel üniversitede eğitim alınmışsa yıllık 400 bin lirayı aşan masrafın, kısa sürede dönebileceğini gösteriyor.

CEO

Ceolar şirketlerde kurumlarda kuruluşlarda çalışabilirler. En üstte bulunan yöneticidir. Genel olarak organizasyonun başarısından veya başarısızlığından sorumludur ve sorumluluk düzeyi genişledikçe maaşlarda da artış gösterebilirler.

Bu nedenle CEO, kuruluşun uyumluluk, finans, insan kaynakları, yasal mevzuat, pazarlama, operasyonlar, satış ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli işlevleri yönetir.

Türkiye’de bir CEO yılda ortalama 1-1,5 milyon TL kazanıyor, genel müdür yardımcılarının geliri ise 350 bin-850 bin TL arasında değişiyor. Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketinde ise CEO maaşları bu rakamların üstünde seyrediyor.

DI

ŞİRKETİ

SERVETİ

Jeff Bezos

Amazon

151.7 milyar dolar

Mark Zuckerberg

Facebook

70 milyar dolar

Charles Koch

Koch Industries

60 milyar dolar

Marc Benioff

Salesforce

3,9 milyar dolar

ECZACI

Eczacıların aldığı en düşük maaş 2500 – 2600 TL’dir. Ortalama maaş 3000 – 3200 TL iken, en yüksek eczacı maaşı ise 3800 – 4000 TL arasında değişmektedir.

Baş eczacıların ortalama maaşları ise 5000 – 5500 TL’dir.

Doktorların yazdıkları ilaçları satan ve ilaçların nasıl kullanılacağı ile ilgili hastalara bilgiler veren sağlık çalışanına eczacı denir. ”Eczane sorumlusu” ve ”eczane teknisyeni” adıyla da bilinen eczacıları denetleyenlere ise ”baş eczacı” denir.

Baş eczacılar hem devlet hem de üniversite hastanelerinde çalışabilir.

HAVACILIK MÜHENDİSİ

Havacılık ve uzay mühendisliği mesleği oldukça iyi kazanç getiren bir meslektir. Kamuda çalışmak başlangıç için avantajlı iken ilerleyen dönemlerde maaş açısından özel sektör daha avantajlıdır.

Havacılık ve uzay mühendisleri için en avantajlı çalışma ortamı ise yurtdışıdır.

  • Kamuda çalışan bir havacılık ve uzay mühendisi 4.000 – 6.000 TL arası maaş almaktadır.
  • Özel sektörde işe başlayan bir yeni mezun ise 3.000 – 4.000 TL arası maaş almaktadır.
  • Tecrübe arttıkça özel sektör çalışanı bir havacılık ve uzay mühendisi 20.000 TL’ye kadar maaş almaktadır.
  • Yurtdışı için havacılık ve uzay mühendisi maaşı ise yıllık ortalama 85.000 Amerikan Doları’dır.

DİŞ HEKİMİ

Modern dünyanın gelişmesiyle beraber diş hekimliği yaygınlık kazanmaktadır. Diş hekimleri çok yüksek maaşlar alabilmektedir.

Devlete bağlı kurumlar özele nazaran daha düşüktür. Hizmet yılını baz alarak baktığımızda ise diş hekimi maaşları 2021’de 5.750 TL ile 6.500 TL arasında değişiyor.

Kamuda Ortalama diş hekimi maaşı ise 6.000 TL diyebiliriz.

Özel sektörde diş hekimlerinin maaş skalası daha geniş. Bu geniş maaş skalası bazen avantaj olsa da bazen dezavantaj olabiliyor.

Kendini geliştiren bir diş hekimi 10.000 TL maaş kazanabiliyorken yeni mezun bir diş hekimi ise kamuya nazaran düşük bir ücretle özelde 2.750 TL ile işe başlayabiliyor.

Toplamak gerekirse; özel sektörde diş hekimi maaşları 2.750 TL ile 10.930 TL arasında değişiyor. Özel sektörde ortalama bir diş hekimi maaşı ise 6.750 TL.

AVUKATLIK

İçinde bulunduğumuz toplumun bir sistemi olması gerekir. Bütün bireyler hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla yasal bir sisteme ihtiyaç duyar.

Herhangi bir yasal sorunla karşı karşıya kaldığımız zaman bireylere yardım edebilecek bir meslektir.

Bireyler bütün yasal haklarını korumak için avukatlara ihtiyaç duyarlar. Avukat mesleğinin maaşları hangi alanda avukatlık yaptıklarına göre değişebilir.

Yurt genelinde Avukat maaşları 7.000 TL ile 8.000 arasında değişkenlik göstermektedir.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİCİLERİ

Bu işle sorumlu olan kişi bir firmanın bilgi teknolojileriyle alakalı işlerle ilgilenir.

Bilgi teknolojileri yöneticisinin odak noktası olan teknik becerilerinin yüksek olması gerekir. Bu işlerle uğraşan bireylerin yüksek ücretlerle çalıştığı aşikardır.

Tipik maaşlar 80.000 TL ile 125.000 TL arasında değişmektedir, çünkü bu rol için bazı önceden bilgi ve tecrübe gerekmektedir.

Araştırma ve yeni sistemler kurmak. Sistemlerin ve iş analistlerinin, geliştiricilerin, destek uzmanlarının ve diğer bilgisayarla ilgili çalışanların çalışmalarını yönlendiren teknolojiyi uygulamak gerekir.

 

Bu yazımızı yararlı bulduysanız, Facebook ve İnstagram üzerinden arkadaşlarınızla paylaşırsanız seviniriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir