Bollinger Bantları Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?

Bollinger bantları ilk olarak ünlü analist ve yatırımcı John Bollinger tarafından kullanılmıştır. John Bollinger, bollinger bantlarını piyasalardaki değişimleri daha hızlı ölçmek için tasarlanmış bir indikatördür

Bollinger bantları özellikle volalitenin (fiyat oynamalarının) fazla olduğu hareketli piyasalarda kullanılmaktadır. Forex piyasaları buna örnek olabilir. Bollinger bantları hareketli ortalama mantığı ile çalıştığı için trend takibinde vazgeçilmezlerdendir.

Aynı zamanda bollinger bantları dip ve tepe noktalarının belirlenmesinde çok önemli bir indikatördür. 

Bollinger Bantları Mekanizması 

Bollinger bantları alt, orta ve üst olmak üzere üç grafikten oluşmaktadır. Orta bolinger bandı 20 günlük hareketli ortalamayı göstermektedir. Eğer hareketli ortalama ne bilmiyorsanız buraya tıklayarak hareketli ortalamalar hakkında yazdığım detaylı yazıyı okuyabilirsiniz.

Bollinger bandının üst ve alt grafikleri ise 20 günlük hareketli ortalamaya standart sapmanın eklenip çıkartılması ile oluşmaktadır. (Standart sapma ne bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.)

Yani üst bollinger bandı “20 günlük hareketli ortalama + 2 standart sapma” , alt bollinger bandı ise “20 günlük hareketli ortalama – 2 standart sapma” şeklinde hesaplanmaktadır. Burası işin teknik kısmı yavaştan analizine doğru ilerliyoruz. 

Aşağıda bollinger bandının genel görünümünü görmektesiniz.

 

Bollinger Bandı Genel Görünüm
Bollinger Bandı Genel Görünüm

Bollinger Bandı Nasıl Yorumlanır ? 

“Bollinger Bandı Nasıl Yorumlanır?” sorusuna gelince, bollinger bantları doğru alım ve satım kararları verebilmek için doğru osilatör ve indikatörle kullanılması gerekmektedir. Bu indikatör hacim indikatörü olabilir. 

İki indikatör birbirini onayladığı zaman çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Fiyatların üst bollinger bandını kırması durumunda yükseliş trendinin oluşacağını ya da devam edeceğini , alt bollinger bandını kırmasında ise düşüş trendinin başlayacağını ya da  devam edecek şeklinde yorumlanmaktadır.

Fiyatların daraldığı piyasalarda alt ve üst bollinger bandı birbirine yaklaşarak fiyatlar sıkışır ve ardından fiyatın kırıldığı yönde hacim ile desteklendiği takdirde bir ralli başlar. 

Orta bollinger bandının hareketleri ise birebir hareketli ortalama mantığıyla aynı çalışmaktadır. Aşağıda bollinger bandının vermiş olduğu trend sinyallerini görmektesiniz.

 

Bollinger Bandı Stratejileri
Bollinger Bandı Stratejileri

Son olarak bollinger bandı hakkında söylemek istediklerim ise bollinger bandını en doğru şekilde kullanmak için fiyat hareketliklerinin çok olduğu yani volalitenin olduğu piyasalarda kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Aynı zamanda trend oluşumlarını ve fiyat kırılımlarını diğer indikatör veya osilatörler ile desteklemeniz en doğrusu olacaktır. Borsada risk faktörünü en aza indirgemek için bunları kesinlikle yapmalısınız.

Aşağıda yorumlar kısmında yazıyla ilgili fikirlerinizi belirtip sorularınızı sorabilirsiniz. Yazının size bir katkısı olduysa paylaşarak destek olabilirsiniz.

One thought on “Bollinger Bantları Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir