BİLL GATES | BAŞARI HİKAYESİ

Bill Gates başarı hikayesi

Bill Gates çağımızın ünlü girişimcilerinden birisidir.  Dünyanın en zengin adamı Gates’in yaklaşık 79 milyar dolarlık bir serveti bulunmaktadır.

Son 21 yıl içerisinde 16 kez dünya’da en zengin insanı ünvanına sahip olmuştur.

Dünyanın çok büyük bilgisayar yazılımı şirketi olan Microsoft’un kurucu ortağı olan Gates, kişisel bilgisayar devriminin bilindik öncüsüdür.

Gates bilgisayar programcılığına çok küçük yaşlarda ilgi göstermeye başladı ve tüm boş zamanını okula bağışlanan teletip terminal bilgisayarında program yaratmak için harcamaya başladı.

Bill Gates daha sonra Microsoft’u yarattı ve muazzam derecede popüler olmaya devam eden Windows yazılım sistemini geliştirdi.

Diğer ünlü girişimciler gibi Bill Gates’de hayırsever bir biçimde derneklere ve bilimsel araştırmalara büyük miktarlarda para bağışlaması ile bilinmektedir.

2000 yılında özel bir hayırsever vakfı olan Bill and Melinda Gates Vakfını kurdu.

Vakıf yoksulluğun azaltılması, sağlık hizmetlerinin, eğitim olanaklarının geliştirilmesi ve dünya çağında teknolojiye erişim sağlanması için faaliyetlerine devam etmektedir.

Kendisi vakıfa 28 milyar dolar aktarmıştır ve hala da bağış yapmaya devam etmektedir.

BİLL GATES KİMDİR?

Bill Gates 28,ekim 1955 de Seattle eyaletin de doğmuştur.

 Gates Microsoft şirketinin kurucularındandır aynı zamanda şirketin başkanlığını yapmaktadır.

İki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (Yazılım) şirketine dönüştürdü.

Bill Gates 20. Yüzyılın en başarılı iş adamlarından oldu. Gates Seattle da avukat bir baba ve öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Gates 12 yaşındayken özel okulda bilişim kursuna gitmiştir. Bill Gates boş zamanlarının çoğunu arkadaşlarıyla birlikte bilgisayar yazılımı üzerine çalışarak geçiriyordu.

Eğitim hayatında ilk olarak Kuzey Seattle’daki devlet okuluna başladı. Ardından Özel Lakeside Okulu’nda eğitimine devam etti. 

Eş zamanlı olarak kişisel program yazmaya başladığı dönemlerde henüz 13 yaşlarındaydı.

1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne başlayan Gates, üçüncü sınıftayken okulu bıraktı. Üniversitedeyken 1960 yılında yazılan BASIC’in MITS Altair ismi verilen bir versiyonunu oluşturdu.

O dönem Bill ve Paul, evlerinin yakınlarındaki bir şirketin bilgisayarını ücretsiz olarak kullanabilmek için yazılım hatalarını buluyorlardı. 

Bu iş, onların bilgisayarlar konusunda çok daha uzmanlaşmasına yardımcı oldu.

Bu sayede 1972 yılında ilk şirketleri olan Traf-O-Data’yı kurmuş oldular. Birkaç sene sonra ise Gates, TRW ismi verilen bir silah şirketinde staj gördü.

Bill Gates, Melinda Gates ile 1 Ocak 1994’te evlendi. Bu evliliklerinden Jennifer Katherine, Rory John ve Phoebe Adele ismini verdikleri üç kızları oldu.

Oldukça mütevazı ve sabırlı bir kişiliğiyle tam bir lider niteliğine sahip olan Bill Gates, 1984, 1997 ve 1999 senelerinde Time Dergisi’ne kapak oldu.

MİCROSOF’TUN KURULUŞU

Bill Gates, böylece bilgisayarlara olan merakı sayesinde çok yüksek bir puanla Harvard Üniversitesine gitti, üniversitede okuduğu süreçte derslere gitmek yerine poker ve video oyunları ile tüm vaktini geçirmeye başlamıştır.

Ancak bu durum en yakın arkadaşı Paul’ün ona bir makale göstermesiyle değişmiştir.

 Dünyanın ilk mikrobilgisayarı olan Altair 8800’ün anlatıldığı bu makaleden, iki arkadaş oldukça etkilendiler.

Böylece  Meksika’daki üretici olan MITS ile iletişime geçerek Altair için uygun bir program olan BASIC’e sahip olduklarını belirttiler.

Üreticiler bu program ile ilgilenerek denemek istediler ama iki arkadaşın elinde herhangi bir program bulunmuyordu.

Bu durum Gates’in okula dönmesine neden oldu ve iki arkadaş Harvard laboratuvarında programı yaratmak üzere çalışmaya başladı.

Ellerinde Altair’den bulunmadığı için yaptıkları yazılımın bu bilgisayarda çalışabileceğini de bilmiyorlardı. 

Fakat bir şekilde şansları yaver gitti ve vadettikleri gibi program çalıştı. Bu da Gates’in Harvard’ı tamamen bırakmasına ve Meksika’ya gitmesine vesile oldu.

Hatta Meksika’dayken Gates, ehliyetsiz araç kullandığı ve kırmızı ışıkta geçtiği için tutuklandı. 

Gates’in Meksika’ya yerleşmesinden kısa bir süre sonra MITS şirketi kapanmıştır.

 Allen ve Gates, Altair için geliştirdikleri BASIC yazılımını şirkete satabilmek için Microsoft adını verdikleri şirket kurarak başarı sağlamışlardır.

Dolayısıyla MITS’in kapanması Microsoft’u etkilemedi. Hatta Microsoft, o dönem içlerinde Apple’ın da olduğu çok sayıda şirkete yazılım hizmeti sağlamıştır.

Başka bilgisayar şirketlerine satabilmek amacıyla lisansını da elinde tuttuğu için Microsoft, engellenemeyecek bir yükselişte bulundu.

Öngörüldüğü üzere IBM satışının ardından diğer şirketler aynı teknolojiye sahip olmak istediler ve tekrar yazmaktan daha ucuza gelen bu ürünü onlar da satın almaya karar vermiştirler.

Böylece şirketin satışları senelik 7 milyon dolardan 16 milyon dolara çıktı.

SERVETİ

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates’in saniyede 230 dolar kazandığı biliniyor. Ağustos 2019 itibarıyla da net Bill Gates serveti 110 milyar dolar olarak açıklanıyor.

Üstelik Bill Gates yaklaşık 35 milyar dolarlık bağış yaptı ve yapmaya da devam ediyor. %6.4’lük hissesi ile de Microsoft’taki en büyük hissedar. 

  •  “Başarı alçak bir öğretmendir. Akıllı insanları kaybetmeyecekleri konusunda baştan çıkarır.”

Bu yazımızı yararlı bulduysanız, Facebook ve İnstagram üzerinden arkadaşlarınızla paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir