JEFF BEZOS | BAŞARI HİKAYESİ

Jeff Bezos

Jeff Bezos Amazon’un kurucusunun başarı hikayesi, dünya çapında herkes tarafından bilinmesinin, isminin duyulmasının sebebi başarılı girişimleri ve yaptığı işler olmuştur. Çoğu kişi dünyaca ünlü başarılı girişimcileri örnek almaktadır. Jeff Bezos başarı hikayesi gelin beraber bakalım.

Dünyanın en zengin kişiler sıralamasında en üst sıralarda bulunan Amerikalı girişimci Jeff Bezos olmuştur ve böylece Amazonun da kurucusu, Ceo’su ve The Washington Post’un sahibidir.

Girişimci aynı zamanda e-ticarete de öncülük eden kişidir. Jeff Bezos Uzay keşif şirketi olan Blue Origi’nin de kurucusudur.

Yaptığı işler ve beraberinde elde ettiği başarılar onu iş dünyasında zirvelere çıkartmıştır.

Jeff Bezos’un Hayatı

Jeff Bezos’un hayatından bugünlere emin adımlarla ilerlediğini görmek mümkün. Doğumu 1964 yılının ocak ayını gösteriyordu. 

Bezos New Mexico’da doğdu fakat Houston Teksas’ta büyüdü. 

Jeff Bezos hayatı hakkındaki kararları daha çocukluk yıllarında aldı ve bilime, mekaniğe merak saldı.

Aile evinin garajını kendi çalışmaları için bir üs haline getirdi. En önemli dönüm noktasını üniversite yılarında gerçekleşti.

Jeff Bezos’un Üniversite Dönemi

Jeff Bezos 1986 yılında üniversiteye başlarken Albert Einstein’in öğretmenlik yaptığı Princeton Üniversitesini tercih ederek eğitimini orada devam ettirdi.

Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi gördü ve bölümden mezun olur olmaz da borsanın merkezi Wall Street’te gitti.

 

jeff bezos toplantı ile ilgili görsel sonucu

Jeff Bezos’un İş Hayatı

Wall Street’te de başarısını kanıtlayarak finans şirketlerinden DE Shaw’ın başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Şirketin en genç başkan yardımcısı unvanını aldı.

Bezoas İş arkadaşı MacKenzie’ye aşık olan Bezos 6 ay içinde evlenmiştir. Jeff Bezos DE Shaw’dan istifa edip Amazon’u kurarak yükselişe geçmiştir.

Amazon kuruluşu itibarıyla sadece Bezos ile beraber internet kullanıcılarının da hayatını değiştirdi.

2004 yılına Blue Origin isimli uzay araştırmaları şirketini kurdu.

Bezos bu şirketi kurarken uzay uçuşları için yeni teknolojiler geliştirmeyi ve uzaya insan yolculuğu başlatmayı amaçladı.

Roket fırlatma tesisi olan Blue Origin, Bezos’un amaçları doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.

Ve The Washington postu ve ana şirketine bağlı olan diğer yayınları 250 milyon dolara satın alan Jeff Bezos

bu işlerde görevli olacak yüzlerce çalışan alarak üç katına çıkarttı.

amazon ile ilgili görsel sonucu

Amazon’un Kuruluşu

Jeff Bezos’un kurduğu Dev e-ticaret merkezinin ismi Amazon Nehri’nden geliyor. Bezos, Wall Street ve Bankers Trust gibi yerlerde yüksek mevkilerde çalışıyordu

ancak içinde hep internette satış yapma fikri vardı. Bu yüzden genç yaşında bulunduğu konumu bıraktı ve online platformda satış yapmak için işe koyulmuştur.

Jeff Bezos “Cadabra” adıyla bir online kitap satış platformu kurdu. Cadabra isminin insanlara kadavrayı çağrıştıracağını ve bu durumun hiç de iyi olmayacağını düşünerek isimden vazgeçti.

Alfabenin ilk harfi olan A ile ilgili bir şirket ismi düşünüyordu. Jeff Bezos sözlüğü açtı ve A harfindeki kelimeleri tek tek aradı. “Amazon” kelimesi ona Amazon Nehri’nin büyüklüğünü hatırlatmıştır.

Böylece önceden Cadabra olan şirketinin ismini öncelikle Relentless, ardından Amazon olarak değiştirdi.

Bu nedenle kuruluşundan bir sene sonra internetin de hızla yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Amazon’u online platforma Amazon.com olarak sunmuştur.

Jeff Bezos Amazon.com’un yeni açıldığı zamanlarda internet sitesi sade görünümdeydi. Çünkü ziyaretçiler için çekicilik ve tasarım önemli bir faktör olmuştur.

Tom Alburg adında bir yatırımcı Amazon’a yüklü bir miktar yatırım yaptı ve amazon’un iyi bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak amazon kurulmuş oldu.

İşte Amazon.com’un sitesi buradan ürünlere bakabilir, inceleyebilirsiniz.

Amazon’un Gelişimi

Bezos Amazon şirketini ilk kurduğunda online kitap satış platformuydu. İlk kurulduğu zamanlarda günde yarım düzine sipariş alıyordu

Bu sebeple Amazon Kuruluşundan kısa süre sonra bir online kitap satıcısından müzik CD, elektronik eşya, oyuncak, ev &bahçe ürünleri, spor ürünleri, mobilya

mücevher, mutfak eşyası, elbise, ayakkabı ve Amazon’un logosundaki A’dan Z’ye çizilen aklınıza gelebilecek her şeyi içinde barındıran bir platform haline gelmiştir.

Tabii ki teknoloji her an ilerledikçe e-kitap dediğimiz basılı kitapların yerini alan teknoloji ürünü Kindle’ı sürmesi 2011 yılında Amazon’un en büyük yeniliği oldu.

Kindle satışıyla birlikte Bezos, Amazon’u daha da büyüttü ve bu ürün satış rekorları kıran bir ürün oldu.

Amazonu her şeyi satan bir platform haline getirip zamanla geliştirerek büyüttü bezos. Bezos’un bu kadar gelişmiş ve başarılı olmasının arkasında azimle çalışmak geliyor.

jeff bezos para harcama ile ilgili görsel sonucu

Jeff Bezos’un Serveti

Bezos’un servetinin değeri 100 milyar dolar olduğu belirtilmektedir. Bezos 2018 ve 2019 yılında dünyanın en zengin insanları listesinde birinci olmuştur.

Jeff Bezos Amazon’u kurduktan sonra hisseler onu çok zengin bir adam haline getirdi. Jeff Bezos’un 2018 hisse senedi kazançlarının bir analizi yapıldığında, günde yaklaşık 260 milyon dolarlık kazandığı ortaya çıktı.

2020 yılında, Jeff Bezos 140 milyar dolarlık serveti ile halen dünyanın en zengin adamı unvanına sahiptir. Ama eşi MacKenzie ile boşanıp Lauren Sanchez ile ilişki yaşamaya başladıktan sonra Los Angeles’da 165 milyon dolarlık bir ev satın aldı. 

263.481 metrekarelik devasa evi, kocaman bahçeleri, tenis kortları, yüzme havuzu ve 9 adet golf sahası ile Los Angeles’daki en pahalı malikane unvanına da sahip olmuştur.

  • “Büyük ölçekli bir icat yapacaksanız, üç şeyi yapmaya istekli olmalısınız: Başarısız olmaya istekli olmalısınız; uzun vadeli düşünmeye istekli olmalısınız ve uzun süreler boyunca yanlış anlaşılmaya istekli olmalısınız.”

Jeef Bezos

Bu yazımızı yararlı bulduysanız, Facebook ve İnstagram üzerinden arkadaşlarınızla paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir